Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Outplacement

“İşten Çıkarılana Kariyer Desteği”

Tüm dünyayı saran ve Türkiye’yi de etkileyen krizin sonucu olarak yaşanan işten çıkarmaların şirketten şirkete değişiklik gösterdiği yadsınamaz bir gerçek…

Kimi şirketler hiçbir açıklama yapmaya gerek görmeden bu süreci geçirirken, kimi şirketlerde bu süreç çalışanlarına psikolojik destek verip, onları başka bir işe yerleştirmek için danışmanlık yapmayı yeğleyerek geçiyor. İşe alım süreçlerinde dahi danışmanlık hizmetinin yeni yeni olağan bir durum olarak benimsendiğini düşünecek olursak, işten çıkarmalarda outplacement hizmetine başvurulması günümüz şirketlerinde biraz ütopik görünüyor.

fotograf 2

Peki nedir bu Outplacement ? 

Kısa bir tanım yapmak gerekirse outplacement hizmeti; işten çıkartılan çalışanın yeni iş bulmasına katkı sağlayıp, gerekli eğitimleri vererek danışmanlık yapmaktır.  Şirketlerin bu hizmeti işten çıkardığı kişiler adına outplacement hizmetinden talep etmesindeki amaç, işten çıkardıkları kişilere destek olmak, kalanlara olumlu mesaj vermek ve işveren markasına yatırım yapmaktır. Yurtdışında sıklıkla uygulanan bu hizmet Türk şirketlerinde ne yazık ki aynı rağbeti görmüyor… Türk işveren işten çıkardığı kişiye yasal haklarını ve 3-4 ay idare etmesi için ekstra maaşı bile zar zor verirken bir de outplacement için ek maliyet yapmak istememeleri gerçeğiyle yüzyüze kalıyoruz. Ancak bilinen bir gerçekte var ki bu hizmet sadece bireye değil aynı zamanda şirketede büyük katkı sağlıyor.

Neden mi böyle düşünüyorum, gelin bir bakalım…

Bu hizmetle amaçlanan şey kişinin potansiyelinin farkına varması, kendine olan güvenini yeniden kazanması ve yetkinliklerine uygun iş olanaklarını araştırma konusunda yardımcı olmaktır.

Outplacement’ta geçmişten sıyrılıp, geleceğe bakmak öğretiliyor. Kişilerin iyi yaptıkları ve yapmak istedikleri işlerin farkına varmaları sağlanıp kişilik özellikleride analiz edilmiş oluyor. Dahası mı CV hazırlamadan onun dağıtılması sürecine, mülakatlarda karşılaşabilecekleri sorulara verecekleri yanıtlara kadar tüm süreçlerde kişiye danışmanlık yapılıyor…

fotograf 1

Peki bunun şirketlere ne gibi bir katkısı oluyor?

En başta işten ayrılanlara verilen bu hizmet, kalan iş gücünün motivasyonu konusunda önemli bir rol oynar. Çalışana verilen değer açısından böyle bir programın uygulanması, çalışmaya devam edenlerde pozitif bir algı sağlamakla birlikte şirkete bağlılığı da arttırır. İşletmeler bu yolla çalışanlarına karşı sosyal sorumluluk taşıyan işveren imajını kriz durumlarında dahi devam ettirmiş ve korumuş olmaktadır…

Hizmeti kullanan şirketin değerlendirmeleriyle noktalayacak olursak;

AvivaSA CEO’su Meral Egemen: “Şirket birleşme süreçlerinin en zorlu ve hassas kısmı çalışanlarınızın bir kısmına veda etmek zorunda olmanız. AvivaSA olarak bu sayıyı olabildiğince düşük tutabildiğimiz için son derece memnunuz. Süreci yönetim biçimimiz de bize ayrıca gurur veriyor. Sürecin tüm aşamalarını profesyonel olarak yönettiğimizden emin olmak için her süreç için konunun uzmanlarıyla çalıştık ve danışmanlık aldık. Ayrılan tüm çalışanlarımıza mağdur olmalarını önlemek üzere tatmin edici bir paketle teşekkür ettik. Bağlarımızı koparmadık, grup şirketlerimiz içinde değerlendirmeye alınmaları için özgeçmişleri grup network’lerimizle paylaştık. En önemlisi de ayrılan tüm çalışanlarımız bir yeniden yerleştirme danışmanlık şirketiyle çalışma fırsatı elde etti. Bu programın en büyük katma değerinin sahiplenilme duygusu olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de sayılı şirketin Outplacement hizmetinden yararlandığını düşündüğümüzde birleşme sürecinde örnek oluşturacak bir uygulamada bulunduğumuza inanıyoruz.” (*1)

“Olumlu etkiler gözlemledik”

DuPont Türkiye Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ücretlendirme Lideri Sibel Toker: “İşten ayrılacak çalışanlarımızın hem iş hem özel hayatlarındaki beklentilerini doğru analiz edip yeni iş imkânlarını sağlıklı değerlendirebilmelerini ve yeni ortama kısa zamanda adapte olabilmelerini sağlamak için böyle bir programı tercih ettik. Çalışanlarımızın kendilerine güvenlerinin artması, doğru kanalları kullanarak en etkin şekilde başvuru yapmalarının sağlaması ve en kısa süre zarfında tekrar iş bulmaları gibi olumlu etkiler gözlemledik.” (*2)

[ Kaynak: forum.yapısal.net | (*1),(*2) ]

Kararı bu yazıyı okuyan sizlere ve değerli görüşlerinize bırakıyorum… 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir