Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Bir Efsane: Alexander McQueen…

Alexander McQueen

17 Mart 1969’da, Lewisham, Londra’da, İskoç taksi sürücüsü Ronald ve sosyal bilimler öğretmeni Joyce McQueen’in çocukları olarak doğdu, McQueen altı çocuğun en küçüğüydü. Stratford’da bir apartmanda sosyal konutta büyüdü. Carpenters Road Özel Okuluna katıldı, genç yaşta üç kız kardeşi için elbiseler yapmaya başladı ve bir moda tasarımcısı olmak istediğine karar verdi.

McQueen daha sonra Rokeby Okuluna gitti ve 1984’te, 16 yaşında ayrıldı.20 li yaşlarını  Koji Tatsuno için çalışarak harcadı. McQueen 1994’te Londra’ya geri döndü ve desen kesici olarak çalışmak içinCentral Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’ne başvurdu. Belgelerinin sağlamlığından dolayı Head of the Masters kursu tarafından bir öğrenci olması için ikna edildi. Bu dönemde McQueen Hüseyin Çağlayan ve Pauric Sweeney gibi diğer yeni tasarımcılara da ev sahipliği yapan Hoxton’a taşındı.

alexanderr

1997’de İzlandalı şarkıcı Björk albümü Homogenic’in kapağı için McQueen’in çalışmasını istedi. McQueen aynı zamanda aynı albümden “Alarm Call” şarkısı için müzik videosunu yönetti ve daha sonra “Pagan Poetry” videosu için ona ikonik üstsüz elbise tasarladı. McQueen’in ilk pist koleksiyonları tartışma ve şok taktikler için (“l’enfant terrible” ve “İngiliz modasının serserisi” unvanlarının verilmesi), uygun bir şekilde “bumster” olarak adlandırılan pantolonlarla ve “Highland Rape” başlıklı bir koleksiyonla saygınlığını geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir