Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Bir Garip Orhan Veli Kanık…

ORHAN VELİ KANIK

14 Nisan 1914 – 14 Kasım 1950


Bir Garip Orhan Veli Kanık diye bilir herkes.

MEB Tercüme Bürosu’ndan istifa etmesinden sonra Yaprak dergisini çıkardı. Son Yaprak adlı özel bir sayı ölümünden sonra arkadaşları tarafından çıkarıldı. İlk yazıları lise yıllarında çıkardığı Sesimiz’de, şiirleri ise Varlık’ta Mehmet Ali Sel imzasıyla basıldı. Gençlik, Küllük, İnkılapçı, Gençlik, Ülkü, Aile, Doğan Kardeş dergileriyle Hür, Zincirli Hürriyet, Ulus, Tanin gazetelerinde yazdı. Okul hayatında öğrenci arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte Garip adlı kitap çıkarttılar ve bu Türk şiirindeki en önemli yenileşme hareketi oldu.

orhanvelikanık

Orhan Veli’yi herkes belli bir zamanda, belli bir sebeple tanımıştır ve takip etmiştir. Benim sebebim ise 2002 yılında ilk dersini vermek için okulumuza gelen Türkçe öğretmenim olmuştur. (Anmadan geçemeyeceğim, Hünkar Soytürk) Türkçe önemli bir ders; doğru konuşmayı, düzgün ifade etmeyi, imlayı öğreniyorsun. Virgülün aslında ne kadar mühim olduğunu fark ediyorsun, olmadığı yerde söylemin nereye varabileceğini görüyorsun. Şiir de bu önemi, özeni en sık gördüğümüz alandır. Olay sadece kafiye değildir yani. (Mani yazmıyorlar sonuç itibariyle.) Orhan Veli de şiir de anlatımıyla, imlasıyla farklılık  yaratmıştır. Hakkında yazılan 2 yorumu özellikle paylaşmak istiyorum;

“Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı.” (Nurullah Ataç)

“Orhan Veli’nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun da verimleridir biraz.” (Cemal Süreya)

Orhan Veli: Türk şiirinin “zincirkıran”ı, “kasket giydiren”i, “sivilleştiren”i, “açıkhavaozan”ı…

BEDAVA

Bedava yaşıyoruz, bedava;

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Yağmur çamur bedava;

Otomobillerin dışı,

Sinemaların kapısı,

Camekanlar bedava;

Peynir ekmek değil ama

Acı su bedava;

Kelle fiyatına hürriyet,

Esirlik bedava;

Bedava yaşıyoruz, bedava.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir