Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

İngiliz Mutfağından Selamlar

Çoğu insana göre İngiliz mutfağı diye bir şey yoktur. Varolan sadece İngiliz yiyecekleridir. Ingilterede bulunduğum şu dönemlerde böyle düşünenlerin çokta haksız sayılmadıklarını özellikle “English Breakfast”ından sonra görmüş oldum. Sabah kahvaltısı, başlı başına bir yemek olarak algılandığından, günün her saati yenilebilmektedir. Tabii yiyebilirseniz…
Nasıl bişeymiş şu ‘English Breakfast’ diye merak edenler için biraz bahsedecek olursak;
Kahvaltı tabağının ilk yiyeceği yağda kızarmış yumurtadır. Pişen yumurta tam daire şeklinde ve sarısıyla beyazı ayrı ayrı görülebilecek şekildedir. İngiltere’de değişik ot ve baharatlarla yapılmış birçok çeşitli kahvaltılık sosisler mevcut. Ve tabiki English Breakfast’ında tabaktaki yerini alıyor. Diğer bir kahvaltılık ise bacon adı verilen kızartılmış domuz pastırmasıdır. Hemen akabinde yuvarlak şekilde kesilmiş ızgara domates, kızarmış mantarlar, tatlı kuru fasulyeninde tabakta yerini almasıyla onlara eşlik eden 2 adet kızarmış ekmekle güne merhaba diyor ingilizler.

1

Geleneksel İngiliz yemeklerinden bahsedecek olursak; Fırınlanmış etler, patates ve haşlanmış sebzeden oluşuyor. Özellikle pazar günleri geleneksel olarak bunlar yeniliyor. Yani et ya da tavuğun yanında, fırında pişirilmiş ya da haşlanmış patates ve içinde havucunda bulunduğu haşlanmış sebzelerle birlikte servis yapılıyor.

İngiliz yemek kültürü, Avrupa`nın en zayıf mutfaklarından birisi olarak kabul ediliyor.
Burada yaşayan insanlar bizdeki gibi yemek yapma kültürüne pek sahip değiller, genelde yemeklerini ya marketlerdeki hazır gıda reyonlarından ya da takeaway restoranlardan temin ediyorlar. Bu tabii ki hiç yemek yapmadıkları anlamına gelmiyor sadece bizler gibi uzun uzun yemek yapmaya önem vermiyorlar. Sabah kahvaltılarında genelde breakfast cereal denilen tahıl ürünlerini sütle tüketmeyi tercih ediyorlar. Tüm bunlara şahit olduktan sonra bir kez daha anladım ki biz Türkler ağzımızın tadını biliyoruz. 🙂

2

Her ülkenin kendine göre ün yapmış lezzetleri olduğu gibi İngiltere’de de bu görevi ‘Fish&Cips’ üstlenmiş. Bu yemek: morina ya da mezgit balığının özel unlu bir sosa batırılıp, derin yağda kızartılması ile yapılıyor. Geleneksel olarak balığa patates kızartması ve bezelye eşlik ediyor.

İngiltere’de deneyebileceğiniz en iyi şeyler dünya mutfaklarıdır. İngiltere içinde çok fazla göçmen olduğu için her kültür kendi mutfaklarını da buraya taşımış durumda.
Uluslararası mutfaklar, her köşe başında karşınıza çıkabilecek kadar çoktur. İtalyan, Amerikan, Çin, Meksika mutfaklarından, Hint, Japon ve Kore mutfaklarına kadar, geniş bir yelpaze, damak tadınıza göre sizin tercihinize kalıyor.

Restoranlar dışında marketlerde size oldukça geniş yelpazeden ürünler sunar. Özellikle tropikal meyvelerden İngiltere’de bol miktarda deneme imkanını bulabilirsiniz. Özellikle en yaygın tüketime sahip olan blueberry ve frambuaz benim vazgeçilmezlerim arasında.

İngiliz mutfağı için sıkça yapılan şaka yollu “Dünyanın en ince kitabı!” tanımının takdirini ise bu yazıdan sonra siz ModaHayat okurlarına bırakarak noktalıyorum. 🙂

3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir