Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Göze Şener’le Yaz Arefesi

Göze Şener, Türkiye’nin en marjinal ve kendine özgü bloggerlarından biri olması yanında, girişimci kişiliğiyle de dikkat çekiyor.Sizler için Göze Şener ile yaptığımız röportajı sunmaktan gurur duyarız.

Göze Bey Merhaba, Öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Merhabalar 🙂 Ben Göze, 24 yaşında bir Moda Blogger’ıyım. Araştırmayı, yazmayı, çizmeyi, pişirmeyi, çekmeyi en çok da yeni şeyler tasarlayıp üretmeyi seviyorum. Blogger’lık kimliklerimden sadece biri. Aslında 7 sene eğitim almış bir tiyatro oyuncusu, 4 senelik eğitimini tamamlamış İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu bir Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanıyım.

Kendi blogunuz ve bir çok markanın sosyal medya hesaplarını yönetiyorsunuz. Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz ? Gelişim sürecinden biraz bahseder misiniz ?

Kendi blogumu 2010 yılında H&M’de çalışmaya başlamamla açtım. Modaya olan ilgimi de o dönemlerde keşfettim. Daha sonrasında işlerin iyi gitmesiyle, markaların iletişim ve sosyal medya kullanımlarına merak saldım. Bir çok markayı takip ettim, daha iyi etkileşim nasıl olur araştırdım. Sonra neden ben de bir markayı dijital medyada temsil etmeyeyim diye düşündüm ve işe koyuldum.

Genç bir blogger olarak moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda bir çok ”modacının” doğmasını sağladı sizin farkınız ne ?

Öncelikle ben bir modacı değilim. Benim asıl kimliğim markaları doğru hedef kitleyle buluşturan bir pazarlama uzmanlığı. Bunun için de ön araştırmalar, analizler, swot’lar, projeler ve stratejiler yapıyorum. Moda’ya sadece ilgim var. Kimseden ne farkım var ne de aynıyım. Kendimi hep kendim ile kıyaslarım, böylece yaptığım bir işin daha ileriye gitmesi için çalışırım. Moda blogger’ı olup, beğendiğim ve takip ettiğim bir çok arkadaşım var. Onları ve yaptıkları işleri de buradan takdir ediyorum.

Bu yaz trendi ve sonbahar/ kış trendi hakkında fikirlerinizi alabilir miyiz ? 

Bana göre yazın trendi flamingo ve ananas. Bu iki sembolü gerek kıyafetlerde gerekse yaz aksesuarlarında sıkça göreceğiz. Sonbahara gelirsek, gri ve neon renklerin karışımı olacak gibi.

Instagramdan önce ve sonra moda dünyasında ne gibi değişikler olmuştur ? Sosyal ağların moda dünyasında olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir  sizce ? 

Instagram şuan için en etkili mecra. Çoğumuz artık bir çok markayı Instagram’dan takip eder hale geldik. Hal böyle olunca orada yaratılan özel içerikler ve marka iletişimi çok önem kazanıyor. Örneğin bir satış sitesinde sadece fotoğrafı olan bir ürünü, bir blogger gerçek hayatında kullanırken paylaşınca satış rekorları kırılabiliyor.

Modacı olmak sizce sertifika gerektiren bir meslek midir ? Bu konu hakkında neler söylersiniz ?

Modac için bir şey diyemem ama Moda Blogger’lığı için bence bir sertifikaya gerek yok. Sonuçta zevki olan, fotoğraf çekebilen, güzel cümleler kurabilen ve en çok da empati yapabilen herkes blog yazabilir. Bunun bir öğreti değil bir yetenek olduğunu düşünüyorum.

Moda’nın her geçen gün gelişmekte olduğunu görüyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının  bulunduğu konumu değerlendirmenizi istesek neler söyleyebilirsiniz ?

Aynen öyle moda adına çok güzel adımlar atılıyor. Mesela ben H&M’in ünlü modacılarla yaptığı ortak kreasyonlara bayılıyorum. Böylece modanın sadece bir kesime değil her kesime hitap etmesi sağlanıyor. Olumsuz olarak da biraz kopyala yapıştır mevcut. Özellikle büyük markaların bunu yapması üzücü. Bir çok markanın tasarımcısı dahi yok. Özgün ve özgür olan markalar her zaman daha uzun yaşayacaktır. Moda da bu şekilde daha hızlı ilerleyecektir.

Son olarakta sizin gelecekteki projelerinizden biraz ipucu alabilir miyiz ?

Aslında uzun süreli planlar yapmayı sevmiyorum. Yarının ne getireceğini bilemiyoruz çünkü. Bakarsınız ben blogu kapatmışım, bir sahil kasabasında kafe açmış olurum. Şaka bir yana uzun vadede blogumu devam ettirerek, bunun yanında kendi mesleğimde de gelişmek istiyorum. Kurumsal bir markada pazarlama üzerine çalışmayı isterim.

Genç girişimciye tüm ModaHayat ailesi olarak başarılar diliyoruz!

image1
Foto : Evrim Ergin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir