Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Moda ve Teknoloji Evliliği

Moda ve Teknolojİ Evlİlİğİ

Bundan 15 yıl öncesine kadar sadece çağrı yapmak ve mesajlaşmak için kullandığımız cep telefonları adım adım mükemmel bir metamorfoz geçirdiler. 

Yolculuklarına renksiz, üç beş satır ekranla başlayıp, kısa zaman sonra renkli ekranlarla ve fotoğraf çekebileceğimiz arka kameralarıyla bizimle buluştular. Bu arada kızılötesi ya da bluetooth kavramları ile tanışıp çektiğimiz resimleri diğer cihazlara aktarabilir hale gelmiştik. FM radyosu da olanları tercih ederken bi anda GPRS özellikli, bol megabytelı dahili hafızası olan modellere geçmiştik. Ön kamera da eklendi, tuşlar da ortadan kayboldu derken, ‘tuşlara basmak’ fiilinin yerini, ‘ekrana dokunmak’ fiili aldı. Bu arada 3G karşımıza çıktı, ve sonrası malum.. 

Artık öyle bir durumdayız ki, onlar olmadan sokağa adım attığımızda, ‘Başıma bir şey gelirse ne yaparım?!’ hissine sahibiz. Onlarla birazcık daha zaman geçirebilmek için uykularımızdan çalıyoruz. Lavaboya bile onlarsız gidersek sanki çok önemli birşey olacak ve biz kaçıracağız diye  panik haldeyiz. Ekranın ışığını yakıp, yeni ileti var mı diye bakmak ise standart bir insan için günde ortalama 100 defa, farkında olmadan yaptığı standart bir refleks haline gelmiş. 

Bu yazanların tümünü yapıyor olmamız fazla hayra alemet değil gibi.

Cihazlarla olan bu bağımızdan öyle zevk alıyoruz ki, artık onları saat şeklinde kolumuza takar olduk. Bundan en fazla 10 yıl sonra, büyük bir ihtimalle, tüm bu cihazlarımız bizlere saatten de daha yakın olacaklar. Belki tenimizin altında, ya da gözlerimizin içine yerleşecekler. 

Ancak şimdilik konumuz şuan şahit olduğumuz en gelişmiş ve en yeni cihaz ise, o elbette bir Apple Watch’tır.

image1

Apple Watch kendi mükemmel yalın tasarımına rağmen, bunla yetinmeyip, dünya modasının dev ismi Hermès ile bir birliktelik yapıyor ve biz müşterilerini baştan çıkarmayı çok iyi bildiğini bir kez daha kanıtlıyor. 

Apple, henüz giyilebilir teknolojiyi anons etmeden, Apple ürünlerinin baş mimarı Jony Ive ve Hermes’den Pierre-Alexis Dumas bundan birkaç yıl önce yaptıkları açıklamalarda, bu birliktelik için kolları sıvadıklarının sinyallerini vermişlerdi.

8f8bb2b6808a361587cfe69f7ac68d42

Apple’ın böyle bir evlilik yapmasının sebebi, Apple Watch’ın sadece yüksek teknolojili bir cihaz olarak lanse edilmesindense, aynı zamanda da lux bir moda ürünü olarak da piyasada yer almasını istemesiydi.

image3

178 yıldır moda dünyasında boy gösteren Fransız moda evi Hermès ise böyle bir birlikteliğe girerken, yıllardır kanıtladığı yüksek kalite ve güvenilir marka kimliğini, teknoloji ve modern kültür ile en iyi şekilde harmanlayabileceğini ispat etmek istemiş gibi görünüyor.

Single Tour, Double Tour ve Cuff isimlerindeki 3 farklı kayış seçeneğiyle ve de bunlara ait renk seçenekleriyle karşımıza çıkan, çelik kasalı, gerçek deri kayışlı, mükemmel tasarlanmış Apple Watch Hermès hepimiz için birer arzu objesi olacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir