Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

MUTLAK GÜZELLİKLER

Ölçülemeyen , mutlak güzellikler vardır.Dünyanın 4 bir yanında birbirinden eşsiz harikalar, doğa güzellikler, canlılar olduğunu sosyal medyanın sayesinde artık hemen hemen hepsini bilir hale geldik.Ya hakkında bilmediklerimiz?

Okyanusların henüz %4 ünü keşfetmiş bir nesil olarak , evren hakkında bilinmeyenleri öğrenme yolunda ilerlemekteyiz.Sürekli keşifler yapıp , yeni yerleri deneyimlemekteyiz.

Size o keşfettiğimiz doğa harikalarından bir kaçını sunuyoruz.Buyrun.

Lake Clark National Park

Lake Clark National Park

Güzelliğin ulusal park hali diyebiliriz. ABD-Alaska’da bulunan koruma altına alınmış Clark Gölü insanları kendisine hayran bırakan büyüleyici bir çekimi vardır.
Resmi olarak kongre tarafından 1980’de ulusal park ve koruma bölgesi olarak karar alınmıştır.
Bu parkın ayrı bir özelliği ise üç sıradağının kavşak noktasıdır.
Batısında Alp’in çayırlarını bulunduran platosu vardır.
Bu park sayesinde birçok spor burada yapılabilmektedir. Örneğin; Rafting, kampçılık, kano…

Niagara Şelalesi

niagara
Dakikada yaklaşık 340.000 metre/küp su akıtan, Kuzey Amerika’nın doğu tarafında, ABD ile Kanda sınırları arasında Niagara nehri üzerinde bulunan bu şelale yıllar boyunca insanları gözdesi haline gelmiştir. Özellikle kuş bakışı bakıldığında her tarafı görülebildiği için etkileyici bir hava verir.
Bu şelale 3 büyük şelaleden oluşur. Atnalı şelalesi aralarında en büyüğüdür. Diğerleri ise American Falls (Amerikan şelalesi) ve Bridal Veils (Gelin Duvakları) şelalesidir.

Hidden Beach

hiddn beach
Görenleri çekici görüntüsüyle büyü altına alan bu sahil tamamiyle doğal yollardan oluşmuştur.
Meksika açıklarında Marieta Adalarında bulunan bu saklı plaj yeryüzünde “Gizli Cennet” olarak anılıyor.
Daha önceleri bu plajın içinde deniz suları yokken burası, bir askeri üs olarak kullanılıyordu. Daha sonra bombalı tatbikatlardan dolayı içeriye deniz suları dolarak burayı muhteşem bir sahile
dönüştürdü.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira
Portekiz’de bulunan aşağı doğru spiral şeklinde inilen bu harika yer 27 metre derinliğindedir. Burası ters bir kule olarak diye geçer. Seçtiğiniz yöne göre toprağın derinliklerine ve ya yukarı doğru güneşe gidebilirsiniz

Fairy Pools

Fairy Pools
Skye Adası üzerinde yer alan Peri Havuzları diye hitap edilen bu manzara gidilip görülecek kadar değerlidir. Berrak ve ışıltı suları olduğu için Peri Havuzları denmiştir. Cuilin dağlarından gelen sular sayesinde burası oluşmuştur. Yani Peri Havuzları Cuilin dağlarının bir parçasıdır. Mevsimsel olarak değil yılın her dönemi böyle güzel ve büyüleyicidir bu havuzlar.

Salar de Uyuni Gölü

Salar de Uyuni
10.000 km² fazla alana sahip olan Salar de Uyuni Dünya’nın en büyük tuz göllerinden biridir.
Bu göl Bolivya’nın güneybatısında bulunur.
Gündüzleri ışıl ışıl parlayıp akşamları ise ayaz oluşturup misafirlere kendinden akıllardan silinmeyecek görüntüler bırakır.
Bu gölde oldukça fazla tuz kristali olduğundan ilk bakıldığında buz alanı görüntüsü verebilir. Fakat bunlar tuzdur.
Her yıl buradan tuz çıkartılarak şehirlere sevk edilir.

Devin Kaldırımı

kaldırım
İrlanda’nın kuzeyinde bulunan bu taş kaldırımlar volkanik kökenli bazaltlardır. Yakın çevresinde  Bushmills kasabası vardır ve burası bir tür geçit tarzı bir yerdir. Devin Geçidi diye hitap edenlerde vardır.
Yaklaşık 60 milyon yıl kadar öncesinde volkan patlamaları ve bunun olaylar sonucunda oluşmuştur.
Bu kaldırımlar sütun şeklinde oluşmuştur. Ve sayılarını 40.000’i bulur. En büyük sütun 12 m aralığında ölçülmüştür. Bu yapının bir benzeri ülkemizde Sinop iline bağlı Boyabat ilçesinde de vardır.

Benekli göl

benekli göl
Kanada’da Okanagan bölgesinde bulunan bu göl için şaşırmaya hazır olun. Yazları güneş ışınlarının  etkisi sebebiyle buharlaşan sulardan sonra beyaz, sarı ve yeşilimsi mavi tonlarına dönüşen gölde minerallerden oluşan patikalar olur. Bu minerallerden dolayı bu patikalarda yürüyüş yapılabilir. Ve minerallerin sayısı o kadar fazladır ki canlılara şifa kaynağı olur demek yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir