Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Nedir Bu CrossFit ÇILGINLIĞI!

crossfit-fuengirola-slide03

Son zamanlarda çok popüler olan CrossFit oldukça zorlayıcı ve çeşitli hareket kombinasyonları bulunduruyor. CrossFit ilk başlarda fitness türüydü daha sonra branş olmaya başladı. Atletizm, jimnastik ve halter kaldırışlarının kombine edildiği yani sadece belli kasları geliştirmek yerine daha fazla kasın devreye girdiği esneklik, dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, patlayıcı ve çabuk kuvvet, çeviklik, denge ve vücut kontrolü hedefleyen bir antrenman şeklidir. Kısacası insanın fonksiyonel hareketleriyle tüm vücudu çalıştırmaya yarar. Nedir bu fonksiyol hareketler derseniz…

 İnsanın yaratılışından bu yana olan motor/mekanik hareketler diyebiliriz… Örnegin oturma, kalkma, koşma, zıplama, cisimleri ya da objeleri ittirme, çekme, sürükleme, indirme kaldırma vb gibi gün içerisinde insanların yaptığı hareketler grubudur.

4fbe8438b21bb7decd5ac4489f7150c0ff28e

CrossFit’in ısınma ve soğuma antrenmanları yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor. Toplamda 1 saati kolaylıkla geçen bu antrenmanda sıkılmak pek kolay değil. Çünkü her seferinde farklı bir antrenman uygulatıyorlar yani belli bir programı yok. Çoğu zaman barfiks, kürek, halat gibi alterler kullanıyorsunuz. Antrenmanlar belirli hareket kombinasyonlarını belli bir süre içinde ne kadar çok yapabileceğine veya olabildiğince kısa süre içinde hareket tekrarlarını tamamlamayı hedef alır. Jimnastik figürlerini yaparken zorlanma olduğu kadar eğlencesi de apayrıdır.

Sakatlanma riski antrenmanları kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapmanız ve çoklu kas kullanımı nedeniyle oldukça düşüktür. Yoğun egzersizler olmasından dolayı sakatlanma riski bulunmamaktadır. Tabii ki her zaman sporunuza yavaş başlayın ve zamanla yoğunluk derecesini arttırınız. Eğer ilk defa böyle ağır bir spora başlayacaksanız işin uzmanlarından destek almanızı öneriyorum.

Kısaca tercüme etmek gerekirse… CrossFit her şartta en yüksek performansınızı en uzun süre sergilemenizi sağlayan antrenman programıdır.

CrossFit en gerçekçi ve güvenli fitness yöntemi olarak dünyada kabul görmekte ve her geçen gün box’larda katılımcı sayısı artmaktadır.

crossfit

Sizin için seçtiğimiz profesyonel Crossfit Box’ı olan yerler:

 CrossFit Pars I

Gültepe Mahallesi, Reyhan Caddesi

Seren Sokak Ersan İşmerkezi, No 2-4 A

Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE

 

CrossFit Pars II

Atatürk Mahallesi, Hadımköy Kavşağı

No: 16 Ginza Corner Plaza

Tel: 0212 853 0720

Beylikdüzü / İstanbul

 

CrossFit 34

Çamlık Mah. İkbal Cad.

Dinç sok. No:8

Tel: 0216 410 40 98

Ümraniye/ İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir