Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Ömrünüzü Uzatacak Yiyeceklere Ne Dersiniz?

Bir Ömür Kısa Geliyorsa, Bu Yiyeceklere Göz Atmakta Fayda Var

Ortalama bir insan hayatı günümüz metropol ve kasaba şartları baz alındığında 70-80 yıl arası değişmektedir. Kimi için karamsar kimi için sabırsızlık yaratan bu yaşlar bazıları için de çok az gelmektedir. Her ne olursa olsun son yaşlarımızı da dinamik yaşamak isteriz. Peki ya size ömrünüzü uzatabileceğiniz yiyecekleri araştırdığımızı söylesek?

Ölümsüzlük değil elbet. Sadece sağlıklı ve doğal yollarda yaşlanmayı ertelemenin doğal ipuçlarını sizlere vereceğiz. Bunlara göz attıktan ve tükettikten sonra kendinizi daha iyi hissedeceğinize inanıyoruz!

Mantar: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çinliler’in ilaç niyetine yedikleri bu sebze, bünyeyi hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

ömüruzatanyiyecekler (9)

Karnabahar: Zihninizin tüm yorgunluğunu alarak size afrodizyak etkisi verir. Sinirleri kuvvetlendirirken aynı zamanda idrar atılımında yardımcı olur ve dalak problemlerinize iyi gelir ayrıca şeker hastaları için de oldukça şifalıdır.

ömüruzatanyiyecekler (7)

Brokoli: Kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan harika bir sebzedir. Kalsiyumu bol olduğundan kemik erimesine bire birdir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığına karşı etkili. Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole’ adlı bir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarını engelliyor. Ayrıca brokolinin diğer bir özelliği de spinabifida hastalığını (doğuştan belkemiğinde son omurun kapanmamış olması) önlemesi.

ömüruzatanyiyecekler (2)

Buğday: Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.

Garcia Studio, Inc. 933 Fielder Avenue NW Atlanta, GA 30318 404-892-2334

Havuç: Harvard’ın araştırmalarına göre haftada 5 kez yenildiği takdirde kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltmaya yardımcı oluyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranında azalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide ve bağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdeki şikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını da engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere neden olan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor) içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildin kurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi.

ömüruzatanyiyecekler (4)

Ispanak: Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı da etkili bir sebze. Göz hastalıklarına ve derideki lekelenmelere karşı etkili. Ispanak içerdiği iki kimyasal madde sayesinde görme bozukluklarına karşı etkili. Haftada 6 kez ıspanak yiyenlerin yüzde 86 oranında yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan derideki lekelenmeler gibi bir sorunlarının olmayacağını gösteriyor. Ayrıca yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da etkili. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birini karşılıyor.

ömüruzatanyiyecekler (5)

Kabak: Tohumları kurt düşürücü olarak özellikle çocuklarda kullanılır. Tohumları diş kabuklarından ayrılarak dövülür ve şekerle karıştırılarak çocuklara verilebilir. Çocuklar için 40 gr erişkinlerde ise 100 gr yeterlidir. Kabak B1 ve C vitamini deposudur.ömüruzatanyiyecekler (6)

Kereviz: Kerevizde B vitamini, demir ve kireç deposudur. Unutkanlığınızı, sinir yorgunluğunuzu giderir ve idrar sökücü olarak bilinir. Hamileler süt yapar. Kan yapımını hızlandırır. Karaciğerinizin arınmasını sağlar ve şeker, yüksek tansiyona iyi gelir.

ömüruzatanyiyecekler (8)

Soya: Eğer uzun yaşamak istiyorsanız, olmazsa olmazlardan biridir soya. İçerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve buda kadınların bünyeleri için son derece faydalıdır.. Çünkü, östrojen hücre yenilenmesini hızlandırır ve göğüs, boyun ve rahi kanserine yakalanma oranını düşürür. Aşırı tüketimi kesinlikle zararlıdır!

ömüruzatanyiyecekler (10)

Yulaf: Özellikle çocuklarda hazımsızlığını gidererek onları daha da rahatlatır. Kanınızdaki şeker miktarını azaltır ve ruhani bir dinginlik sağlar.

ömüruzatanyiyecekler (1)

Herkese bol sağlıklı yaşam dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir