Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Onlar Gezmeyi Çok İyi Bilirler! Gezginler ModaHayat’ta

Öncelikle Merhaba, okuyucularımıza oitheblog.com ve kuruluş hikayeniz hakkında bilgi verir misiniz? Bu macera nasıl başladı? 

Beraber çok sık seyahat etmeye başladığımız bir dönemde, “bu anılarımızı bir yerde biriktirmeliyiz” düşüncesiyle başlayıp, belli bir süre sonra tahmin ettiğimizden hızlı bir şekilde yayılmaya başladığını görünce de işi daha da ciddiye almaya başladık. Zaten ilkokul yıllarından beri arkadaş olduğumuz ve son birkaç senedir birlikte yaşadığımız için, OitheBlog’u yaşantımızın bir parçası haline getirmemiz çok da zor olmadı.

oithe (14)

 

Bu maceraya başlarken ne gibi zorluklar yaşadınız?

Biz zaten en önemli şey olan “doğru insanla seyahat etme” meselesini tanışıklığımız nedeniyle yaklaşık 6 yaşındayken halletmiş olduğumuz için, aslına bakarsan pek de problem yaşadığımız söylenemez. Zaten bu alanda bir hırs ile değil, olsa güzel olur mantığıyla başladığımız, herhangi bir rekabet ortamına dahil olmadan ve kendimiz gibi davranarak hareket ettiğimiz için, işler bizim açımızdan çok da zor ilerlemedi. An itibariyle en büyük sorunumuz zaman ve bütçe diyebiliriz, ki o da Anthony Bourdain falan değilseniz her gezginin sorunudur 🙂

 

60’tan fazla şehre gittiniz ve gezmeye tam gaz devam ediyorsunuz. Bize gittiğiniz yerlerde yaşadığınız ilginç veya farklı deneyimlerden bahseder misiniz?

Bu çok genel bir soru olmuş tabi, açıkçası cevaplaması biraz güç, çünkü düşününce aklımıza sonsuza kadar anlatmak isteyeceğimiz ve bir süre sonra karşımızdakine “tamam anladık canım geziyorsunuz!” tepkisi verdirtecek bir sürü hikaye geliyor. Erkeklerin bir araya gelip askerlik anısı muhabbetiyle tüm ortamı kilitlemeleri gibi düşünün. Yine de favorilerimizden aklımıza gelen birkaçını söyleyecek olursak, Rolling Stones konserini en ön sıradan bedava izleme şansını yakaladığımız tuhaf hikayemiz, Amsterdam Red Light District’te bir hayat kadını tarafından kovalanmamız (favorimiz olması tuhaf değil mi), yine şans eseri New York’ta bir Hollywood filmi setine dahil olmamız en komik anılarımız listesine ilk sıralardan giriş yapabilir

oithe (5)

 

Bu arada hayatınızın 3/1′ i Amerika’da geçmiş. Amerika’yı merak edenleri ve özellikle Work and Travel veya sadece eğlence, gezme amaçlı gideceklere neler tavsiye edersin?

Bu iki soru = iki koskoca yazı dizisi niteliğinde olduğu için, biz bunları önceden düşünüp şöyle iki yazı yayınlamıştık. http://oitheblog.com/2014/02/19/amerika-work-and-travel/ , http://oitheblog.com/2014/10/27/roportaj-amerikada-universite-okumak/ Özellikle İdil’in röportajında sanırsak aradığınız her sorunun cevabını bulabilirsiniz.

 

Amerika demişken ModaHayat sitesi ve modayı yakından takip edenler için en uygun alışveriş mekanları neler? Tabi Avrupa’daki yerleri de tavsiye etmenizi isteriz ama özellikle Amerika’da nerelere gidilir ? Nerelerden alışveriş yapılır? 

Amerika’da 50 tane eyalet olduğunu göz önünde bulundurursak, ülke çapında “şurada alışveriş yapılır” gibi bir genellemede bulunamayabiliriz. Size New York’ta 5. Cadde’ye gidin ya da LA’de Rodeo Drive’a mutlaka uğrayın gibi klişe öneriler vermek istemeyiz, çünkü bunları zaten biliyorsunuz. Ancak şöyle bir ipucu verebiliriz, hangi bölgeye giderseniz gidin, alışveriş yapmak niyetindeyseniz, Amerika genelinde outletler Avrupa’dakilerden de uygun ve çok daha fazla seçenek de sunuyor. Mesela Orlando’daki Premium Outlet.

NYT2010072116005415C
NYT2010072116005415C

 

Evet bu sorulardan sonra biraz da Öykü senden bahsedelim. Biraz kendinden bahseder misin?

Biz buraya kadar birlikte cevaplamıştık aslında? 🙂 Ben Sinema TV/Senaryo bölümü mezunuyum. Akabinde İletişim üzerine yüksek lisans yaptım, bu yaz bitti. Şu an OitheBlog ile birlikte senaryo yazmaya da halen devam ediyorum. Onun dışında yaklaşık 16-17 yaşından beri her daim türlü türlü dergide ve yayında, çeşitli alanlarda yazdım, halen de Tempo Travel’da yazmaya devam. Özetle yazarak mutlu oluyorum, mümkünse hayatımın sonuna kadar da yapmaktan mutlu olduğum işten para kazanarak, plaza insanı olmadan mutlu mesut yaşamayı umuyorum.

oithe (2)

 

Sizden bahsettikten sonra şimdi de yaz veya kış kaçış rotaları tavsiyesi istiyoruz. Sizce yazın veya kışın nerelere gidilir? 

Biz yazın soğuk yerlere, kışın da sıcak yerlere gitmeye bayılıyor, bu hevesimiz sebebiyle bol bol hasta oluyoruz. Ama değer mi? Tabi ki! Örneğin biz Eylül’de özellikle kuzey ışıklarını görme hevesiyle Norveç&İzlanda turuna çıkıyoruz, bizce kesinlikle değerlendirebilirsiniz. Kış aylarında ise Güney Amerika, hatta mümkünse Küba’ya doğru gidebilirsiniz mesela.

 

Şimdi de kısa özet sorulara gelelim :

 

Avrupa’da en sevdiğiniz şehir?

Seçmek mümkün değil, hepsinin yeri ayrı ama ilk etapta aklımıza gelenler Lizbon, Madrid ve Amsterdam.

 

En sevemediğiniz şehir? 

Sevmemek demeyelim ama, en bağ kuramadıklarımız Monte Carlo ve Singapur.

 

En dost canlısı ülke?

Klişe ama doğru bir cevap verelim; İtalya ve Yunanistan. E bir de Küba tabi.

 

Yemek ve kahve düşkünleri için en iyi 3 ülke?

Kahve için kesinlikle İtalya. Ama Stockholm’de şaşırtıcı bir şekilde kahve kültürü oldukça gelişmişti. Yemek için ise enteresan deneyimler yaşamak isterseniz Tayland, gelenekçiyseniz Sırbistan ya da Yunanistan, Avrupa’da yer arayışındaysanız İtalya ya da Fransa diyebiliriz. Ben bunların hepsini istiyorum diyorsanız, Amerika’da hepsini bir arada bulabileceğiniz de bir gerçek tabi.

 

Türkiye’de gidilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerler? 

Of çok zor soru! Kişisel yorum yapacak olursak, Kuzey Ege’nin bizdeki yeri ayrı. Onun dışında tüm dünyanın gözünü diktiği Göbekli Tepe’yi inanılmaz merak ediyoruz ve bizce kesinlikle görülmeli. Şu aralar Karadeniz’de Yeşil Yol Projesi gibi bir “katliam” gerçekleşeceği için oraların durumu da Türkiye’deki diğer yerler gibi olmadan önce gidip görmek gerekiyor diye düşünüyoruz. Bu sorunun cevabı uzar gider, Türkiye başka.

 

Gece hayatı en eğlenceli şehir?

Berlin, Vegas, New York.

 

Moda için gidilecek ülkeler ve tavsiye ettiğiniz alışveriş destinasyonları?

Orta Avrupa giyinmeyi bilmiyor, İskandinav ülkeleri başarılı kabul edilebilir, Paris her zaman iyi bir fikirdir.

 

Ve son olarak  da gelecekte yapmak istediğiniz, hayalini kurduğunuz veya gitmek istediğiniz farklı destinasyonlar hakkında biraz ipucu verebilir misiniz ? 

Güney Amerika’yı daha detaylı keşfetmek, Japonya ve Rusya’ya ayak basmak, ayrıca her daim en eğlendiğimiz ülkeler listesinin ilk 3’ünde yer alacak olan Amerika’nın bilmediğimiz, görmediğimiz yerlerini keşfetmek bu aralar gündemimizde. Norveç&İzlanda gezisinden sonra, bunlardan birine mutlaka bir plan yapacağız. Bunun dışında biraz daha büyük projelerimiz var, ancak tam olarak şekillenmeden ipucu vermeyelim, onun için beklemede kalınız efenim.

 

oitheblog.com

instagram.com/oitheblog

facebook.com/oitheblog

twitter.com/oitheblog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir