Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Origami vs Kirigami

Kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami Japonca katlama (oru) kağıt (kami) sözcüklerinden türemiştir.Yani Japonların meşhur kağıt katlama sanatıdır. Origami makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıtların sadece katlanmasından oluşan sanattır. Kirigami ise makas ve yapıştırıcı kullanılarak yapılar origaminin bi dalıdır. Çıkış nedeni ve yerine bakacak olursak kağıdı icad eden Çinlilerin bulduğu söylenmektedir. Japon rahiplerin geliştirdiği söylenir ve ismini Japonca dan almıştır. 1900 lü yılların başlarında çocukların eğitiminde kullanılmaya başlanmış çocukların matematiksel zekalarının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Günümüzde sadece çocukların gelişimi için değil de geliştirilerek bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Giyim ve dekorasyon en önde gelen çeşitleri arasındadır. Modacılar da bu sanatı kıyafet ve aksesuarlarda kullanarak yeni bir trend akımı başlatmış oldu.

blue

Son dönemlerde modacılar Origamiyle yakından ilgileniyor ve beni benden alan tasarımlar yapıyorlar 🙂 Bu kıyafetleri görünce bir sanat eseri olduklarını düşünüyorum. Emeği çok olan bu elbiselerdeki kıvrımları yapmak kolay değil. Kumaş oyunlarıyla ortaya çıkarılan origamik elbiseler asimetrik formlar içeriyor ve benim en sevdiğim kalıp çıkarma metoduyla yapılıyor. Manken üzerinde drapaj yöntemiyle kumaşları değişik şekillere sokarak kalıpları elde ediliyor. Bilhassa John Galliano’nun Dior için yaptığı Haute Couture defilelerinde yoğun bir şekilde origamik elbiseler görmeniz mümkün. Zaten bu tasarımlar sadece haute couture olarak üretilebilir çünkü hepsi çok zor dikkatle yapılması gereken kıyafetler zaten her zaman dediğim gibi kadınlar kendilerindeki kıyafeti başkasında görmek istemezler.

Erkekleri de unutmayan modacılar, origami şeklinde papyon hazırladılar. Origami sanatı kolyelerde değişik hayvan figürleri ile karşımıza çıkıyor. Kolyeler derken, yüzükleri de unutmamak lazım. Bence takılara origami sanatı çok yakışımış.

origami

origami2 origami4 origami5 origami6 origami7 origami8 origami9 origami10 origami11 origami12 origami13 origami14 origami15 origami17 origami18 origami19

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir