Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Özgür Ruhlu Sokak Sanatçısı JR

Özgür ve biraz da asi ruhlu gençlerimizin, kendilerini; dünyaya bakış açılarını anlatmaya çalıştıkları sanattı Graffiti. Kimine göre sanat, kimine göre vandalizm.

Son yıllarda biri kalkıp, bu sanata farklı bir boyut kazandırdı. Geçtiğimiz hafta ilginç çalışmalarının bir kısmını Karaköy duvarlarında gördük. Kimdi bu?

cvvJR.

Graffiti yaparken Paris Metrosunda bulduğu bir kamera ile sanatını bambaşka bir boyuta taşıdı. Önceleri graffiti yaparken arkadaşlarının videosunu çeken JR, fotoğraf çekmeye başladı. Henüz 17 yaşındayken çektiği fotoğrafların kopyalarını şehirlerin duvarlarına asarak, Expo 2 Rue isimli açık galerisini başlattı.. 2001 yılında başlayan galeri 2004 yılına kadar devam etti.

2004 – 2006 yılları arasında gerçekleştirdiği Portrait of Generation projesiyle de Fransız banliyölerinde çektiği fotoğrafları Paris sokaklarında sergiledi.

JR2-600x600

 

2007 yılında, arkadaşı Marco ile gittiği Ortadoğu’da 1 hafta kalıp İsrail ve Filistin’deki insanların fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflama sonucu iki ülke insanlarının aslında ne kadar da birbirine benzediğini keşfedip, portreleri yanyana gelecek şekilde İsrail ve Filistin’i ayıran duvarların üzerinde sergilerdi. Bu projesini Face 2 Face olarak adlandırdı.

2008 yılında Women Are Heroes projesi için çıktığı yolculukta, kadın ve çocuğa yönelik anlaşmazlıkların altını çizmeye çalıştı.

JR9-600x600

 

Aynı zamanda The Wrinkles of the City projesiyle de şehrin ya da hayatların geçirdiği değişklikleri duvarlarda sergilemeyi amaçladı.

İnside Out ise yapmış olduğu en geniş kapsamlı projedir. 2011 yılında TED ödülünü aldığında açıkladığı bu proje ile amacı tüm dünyayı kapsayan bir sanat çalışması yapmaktı. Proje içeriği ise şu şekilde; Dünyanın herhangi bir şehirden katılımcılar, çektikleri fotoğrafları gönderiyorlar, JR ve ekibi de bu fotoğrafları alıp, duvara yapışacak boyuta getiriyorlar. Ama asıl önemlisi fotoğrafların siyah beyaz olması ve bir hareketi, bir fikri ya da projeyi anlatacak olmasıdır.

JR4-600x600

The Wrinkles of the City projesi kapsamında İstanbul’a geldiler geçtiğimiz hafta. Karaköy, Balat, Beyoğlu ve Tophane civarlarını kendi sanatlarıyla güzelleştirdiler..

JR, hakkında daha fazla bilgi için, jr-art.net, insideoutproject.net adreslerini ziyaret edebilir ya da Inside Out: The People’s Art Project Belgeseli’ni izleyebilirsiniz…

JR3-600x600

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir