Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Parisian Mısın?

Parisian Zerafeti

Yıllardır; ‘Fransız Kadınlarının güzellik sırları’, ‘Fransız Kadınlarının zayıflama sırları’ gibi çeşitli makaleler okuduk, durduk. Hatta en sık tercih ettiğimiz manikürümüz bile Fransız Manikürü. Kısacası Fransız Kadınları bu kadar içimize işlemişken onları yakından tanımamak olmazdı.

Son günlerde ‘Parisian‘ kelimesini çok sık duyar olduk. Aslında bildiğimiz bir kelime. Parisli.

parisian

Kimdir bu ‘Parisian‘?

Güne kahve ve kruvasanla başlayan Parisian’, gün içinde de ufak öğünler yer. Öğünler ufak olduğu gibi, ufak lokmalar halinde yer ki bu da zayıf olmasının sırrıdır aslında. Ayrıca hemen hemen haftanın 6 günü şık restoranlarda şaraba eşlik eder. Evet, şaraba eşlik eder çünkü şarap içmeyi pek sever. Özellikle şarap, peynir ikilisi vazgeçilmez gıdalardandır onun için.

parisian

Her zaman yoğundur Parisian Kadını. Müze, konser, sergi, arkadaş toplantıları gibi bir çok aktiviteye katılır. Ajandalarında boş yer bulabilmek mümkün değildir kısacası. Her türlü konuda bilgi sahibidir. Kitap okumak onun başlıca yaşam biçimidir mesela. Aynı zamanda tüm kadınların ortak ‘hobisi’ olan alışverişi de hiç atlamaz. Bu yoğunluğunun arasında özellikle güzel havalarda yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih eder ki yaşadığı şehrin güzelliklerine hakim olabilsin.

parisian

Parisian Kadını aslında duruşuyla, düşüncesiyle ve en önemlisi tarzıyla varolur. Uçlarda yaşamayı sever. Siyah ya da beyaz tercih konusudur. Gri pek Parisian’lik değildir yani.  Aynı zamanda özgüven sahibi ve özgürdür.

parisian

Modaya yön vermesiyle bilinir. Uluorta bağıracak şekilde hiç bir markayı giymez. Ama mutlaka sevdiği, tercih ettiği markalar vardır. Onun için önemli olan şey giydiği kıyafetin ya da ayakkabının onu rahat hissettirmesi ve kalitesidir. Aynı kıyafeti iki – üç sene rahatlıkla giyebilir ve bu durumdan hiç gocunmaz. Kendisine neyin yakıştığını, vücuduna neyin uyacağını çok iyi bilir. Güzel olmasa bile yanınızdan geçtiğinde dönüp kendine baktırır. Kendine has bir havası vardır.

Popüler olandan ziyade ‘Gerçek’liği tercih eder. Bu yüzden her daim şıktır ve gözümüze farklı görünür.

parisian

Aksesuarlarını yerinde ve tarzına göre kullanır. Fular, şapka ve takılar her daim en iyi anlaştığı kombin yardımcılarıdır. Az kıyafeti olması sorun değildir çünkü yeteneği her şekilde en güzel kombini oluşturabilmektir.

 

parisian

Hiç bir Parisian Kadını içinde bulunduğu durumdan şikayet etmez. Giydiği topuklunun ayağını ağrıttığı duyulmamış, sıkıldığını bilen olmamıştır. Yaşamdan zevk almayı çok iyi bilir. Herkese karşı nazik, ama bir o kadar gizemlidir. İçlerinde her zaman, her şeye karşı büyük bir tutku besler.

90’lı yıllarda Chanel‘in marka yüzü Ines de la Frassange yazdığı La Parisienne kitabında en ince detayına kadar ‘Parisian Kadını ‘nı anlatmıştır. Kitaba göre bir Parisian’in sahip olduğu en önemli parça, Chanel’in kırmızı rujudur. Özellikle davetlerde bu ruju kullanır. Buna rağmen günlük hayatta hiç bir şekilde ağır bir makyajla göremezsiniz. Onun için sadelik, en az rahatlık kadar önemlidir.

Aslında Parisian Kadını hakkında daha bir çok şey sıralanabilir. Daha detaylı bilgiler için bir kaç ufak kaynak;

  • Parisian Chic – Ines de la Frassange
  • How To Be A Parisian wherever you are – Anne Berest
  • Parisian’s Paris – Philippe Meyer

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir