Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Quidditch Efsanesi Boğaziçi’nde!

 

5548a694eb1473

 

Yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap halinde yazılan fantastik roman ve kitaplardan oluşan Harry Potter serisi yeni gelişen spor dalı Muggle Quidditch’e ilham kaynağı oldu.

2005 yılından beri Avrupa’daki üniversite toplulukları arasında yayılmaya başlayan bu spor Boğaziçi Üniversitesi’nde de ilgiyle karşılanıyor.

Muggle Qudditch, dört farklı pozisyonda yedi oyuncunun süpürge üstünde olduğu, rugby, voleybol, hentbol gibi spor dallarından esinlenen ve kendine özgü kuralları olan oldukça yeni bir spor.

Geçtiğimiz iki yıldır Qudditch ile ilgili bu spor dalında farkındalık yaratmaya çalışan Boğaziçi Üniversitesi BOUN  Centaurs, bir yandan Temmuz ayında İtalya’da yapılacak Milli Takımlar Avrupa turnuvasında Türkiye Milli Takımı’na oyuncu vermeye hazırlanıyor. Bu sırada kurumsal kimlik hazırlıklarıyla Türkiye’deki ilk resmi Qudditch takımı olma yolunda hızla ilerliyor.

Harry Potter tutkunları için çok şey ifade ediyor ancak seriyi okumayanlar açısından biraz bilgi verelim: Quidditch, en basit ifadesiyle, oyuncuların süpürge adını verdikleri sopaları bacakları arasına yerleştirerek oyun boyunca koşup rakip cemberlerden topu geçirmeye çalıştıkları hayli kondisyon gerektiren bir spor. Hali hazırda Türkiye’deki Quiddtich takımlarının Ankara ve İstanbul’da olduğunu belirten Boğaziçi Quidditch Topluluğu BOUN Centaurs üyeleri özellikle Hacettepe, ODTÜ ve İTÜ’deki Quidditch toplulukları arasında diğer üniversitelerden de oyuncular bulunduğunu; dolayısıyla Boğaziçi Quidditch Topluluğu olarak diğer üniversiteler içinde ilk resmi takım olmayı hedeflediklerini söylüyor.

Kuralları

Her iki takımda mutlaka erkek ve kadın üye bulundurmak zorunda ve iki takımda da cinsiyet eşitliği sağlanmak zorunda. Bir diğer kural ise ’Snitch’’ adı verilen küçük topun yakalanmasıdır.Harry Potter serisinde ‘’snitch’’i yakalamak bazen aylar sürse de gerçek hayattaki karşılamalarda süre en fazla bir saate çıkabiliyor.

Nasıl Oynanır?

1) Sahada en fazla dört aynı cinsiyetten oyuncu bulundurabilirler.

2) Her takımın farklı uzunluklardan oluşan üç çemberi vardır ve sporun amacı Quaffle olarak isimlendirilen topu bu çemberlerden geçirerek sayı elde etmektir. Her sayı 10 puandır.

3) Oyunda üç farklı top vardır. Bunların isimleri Quaffle, Bludger ve Snitch’tir. Quaffle çemberlerden geçirilerek takıma 10 puan kazandırır. Bludger’dan 3 tane vardır ve değdiği oyuncu süpürgesinden düşmüş sayılır. Snitch ise sahada serbestçe dolaşan ve yakalandığında yakalayan tarafa 30 puan kazandıran ve maçın sonlanmasını sağlayan toptur.

4) Snitch, snitch koşucusu diye adlandırılan sarı renk kıyafet giymiş birinin şortuna bağlanmış bir tenis topudur. Snitch koşucusu oyuna 17. dakikada girer ve onu yakalamaya çalışan oyunculardan kaçmaya çalışır.

5)4 farklı pozisyon vardır, bu pozisyonlar tutucu, kovalayıcı, vurucu ve arayıcıdır.

6) Kovalayıcıların görevi Quaffle’ı alıp karşı takımın çemberlerinden geçirip sayı yapmaktır.

Tutucunun görevi karşı takım atağa çıktığında kendi çemberlerini koruyarak topun çemberden geçmesini önlemektir. Tutucu, top kendi takımındayken bir kovalayıcı gibi karşı takıma hücuma çıkabilir.

Vurucu ise Bludger’a hakim olarak rakip oyunculara bu topu çarptırarak onları süpürgelerinden düşürebilir. Bludger’ın isabet ettiği oyuncu oyundan düşer ve kendi çemberine değene kadar oyun dışı kalır. Eğer Bludger’ın isabet ettiği oyuncu topa sahipse topu orada bırakır. Arayıcı oyuna 18. dakikada girer ve tek amacı snitch koşucusundan Snitch’i rakip takımın Arayıcısı yakalamadan yakalamaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir