Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Simge Mengüç ile Moda va Tasarım hakkında

DENİB Tasarım Yarışması'nın son şampiyonu Simge Mengüç

Moda sektörü hiç olmadığı kadar altın zamanlarını yaşıyor,  tasarım yarışmaları hiç almadıkları kadar katılım talebi ile karşılaşıyor. 1000 kişiyi aşkın başvuruların olduğu bu yarışmalardan birisinin; DENİB Tasarım Yarışması’nın son şampiyonu Simge Mengüç ile Moda va Tasarım hakkında konuştuk…

3O7A4528

 

Biraz sizi tanıyalım mı?

Adım, Simge Mengüç, Aydın doğumluyum.14 yaşından beri İzmir’de yaşıyorum. Şuan, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Giyim tasarımı 4.sınıf öğrencisiyim.

 

Moda alanında ilerlemeyi ve bu konuda bir kariyeri hedeflemenize sebep neydi? Dönüm noktaları var mı hayatınızda?

Moda ve Giyim tasarımına ilgim 8 yaşındayken başladı.  10 yaşında ise yaptığım çizimler ve resimlerle, ilkokul öğretmenimin önerisi ile ‘Stilist’ olacağım cevabını vermeye başlamış ve kararımı vermiştim. Anneannem’in ev çapında terzilik işi ile uğraşmasının da üzerimde etkisi olduğunu düşünüyorum, onu izler ve aldığım fazla kumaş parçalarını eve götürüp değerlendirirdim.

Elbette çizim yeteneğim de beni bu konuda avantajlı hale getirdi, çizim yapmayı hep çok sevdim ve farklı olduğunu hissettiğim dünyamı bu yol ile yansıtabilmek, beni hep mutlu etti. Güzel Sanatlar yetenek sınavları ile önce lise’de Resim bölümünü kazanıp, eğitimimi tamamladıktan sonra, 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Giyim tasarımına giriş yaparak, mesleki eğitimime ilk adımımı attım.

_MG_1635

Yarışma sürecinden biraz bahsetsek? Yüzlerce genç tasarımcı adayının katıldığı bir yarışmada birinci oldunuz. Tasarımlarınızın hayallerinizden podyuma geçip, size de böyle bir başarı kazandırması büyülü bir serüven olsa gerek. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz? Birinci olacağınızı hissettiniz mi? Fitting süreci nasıldı, biraz anlatmak ister misiniz?

Tasarım eğitimimin 3. senesinde yarışmalara katılmaya başladım.  En büyük sebebim, ödül almam halinde yurt dışı eğitimi imkanlarından faydalanarak, kendimi bu alanda daha çok geliştirebilmekti, ve yarışmaları takip etmeye başladım.

Denib tasarım yarışmasını, 2. deneyişimde finalist olma hakkı kazandım.  Benim için, çok güzel bir fırsattı ve ilk podyum deneyemimi yaşamamı sağlayacaktı,heyecan vericiydi.. Fitting süreci benim için epey yorucu oldu aslında, çünkü ürünlerin kumaş tasarımını da kendim elde yaptığım için epey emek harcadım, ama kesinlikle çok keyifliydi ve değdi. Tasarımlarıma hep güvendim ve sonuç beni yanıltmadığı için mutluyum.

 

Kısa  ve uzun vadede planlarınız, hedefleriniz neler?

Öncelikle Lisans projemi tamamlayıp, yurt dışında eğitim almak kendimi bu alanda profesyonelleştirmek başlıca planım. Yurtdışı hayalim var, sebebi, kendimi özgürce ifade edebilmem açısından avantajlı ve destekleyici olacağını düşünmem…

İlerisi için ise öncelikle sektörde tecrübe sahibi olup, sonrası kendi projelerimi hayata sunmak planlarım arasında.

_MG_1630


Türkiyede moda sektörü sizce ne durumda? Beğendiğiniz türk markaları ve beğendiğiniz Türk tasarımcılar kimler. Ve aynı soruyu global anlamda da sormak isterim. Dünyada modayı nerede görüyorsunuz? Örneğin 30 yıl öncesine göre moda nerde? Sektör lideri markalar sizce hangileri ve tabi ki en beğendiğiniz modacı kim?

Türkiye’de moda sektöründe çok önemli isimler ve markalar var.  Ama ne yazık ki yüksek oran ile fason üretim olması, coğrafi olarak çok fazla kaynağı, potansiyeli, tarihi ve kültürel zenginliği olmasına rağmen bu konu da geri kalması beni açıkcası üzüyor.  Türk markası olarak Mavi ve Vakko’yu beğeniyorum.  Türk tasarımcılardan Atıl Kutoğlu, Hatice Gökçe, Emre Erdemoğlu, Simay Bülbül isimleri benim için ilk akla gelenler.

Dünyada modayı İtalya’da görüyorum.  30 yıl öncesine göre teknoloji ile birlikte moda da epey gelişim sağladı fakat, stil olarak geçmişten etkilerle sürekli günümüze gelişi bana pek sıradışı gelmiyor açıkcası. Sektörde ise, haute couture’de Chanel’i, hazır giyimde Zara’yı güçlü buluyorum.  En çok beğendiğim tasarımcılar Alexander McQueen, Gareth Pugh ve Alexander Wang diyebilirim.

 

Biraz da özel hayattan bahsetsek, hayatınızı seviyor musunuz? Mutluluk nerede?

Hayatı güzel kılan yegane şeyler benim için, insanların hayata, doğaya ve diğer canlılara kattığı güzel şeyler, sevdiğim insanlar ve paylaşım… Ben hayatı bu haliyle seviyorum.

Mutluluk ise, bence insanın kendini her yeni gün geliştirebilmesi, çevresine de bunu yansıtabilmesi ve bunun adına verdiği savaşları kazanabilmesidir.

Çok teşekkürler Simge Hanım. Bizimle yarışma serüveninizi ve deneyimlerinizi paylaştınız. Son olarak genç tasarımcı adaylarına söylemek istediğiniz birşeyler var mı? Yarışmalara katılmaya devam mı 🙂

Yarışmalara katılmaya devam ediyorum, daha çok yolum olduğunu düşünüyorum ve bu alanda önüme gelen her fırsatı değerlendirme çabasında olmaya devam edeceğim. Genç tasarımcılara tavsiyem, kendi düşünce ve hayalgüçlerinden asla başkalarının ne düşündüklerine bağlı kalarak ödün vermemeleri ve sahip oldukları farklılığı korumalarıdır, bu özgüven zaten ardından başarıyı onlara getirecektir.

Bu keyifli röportaj için asıl ben size teşekkür ederim.

 • 3O7A4427
  3O7A4427
 • 3O7A4432
  3O7A4432
 • 3O7A4437
  3O7A4437
 • 3O7A4438
  3O7A4438
 • 3O7A4441
  3O7A4441
 • 3O7A4444
  3O7A4444

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir