Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Türk Sanat Müziği’miz!

Sanat! İçinde her türü barındırıyor ve çok da değerli öyle değil mi? Bu terimi her yerde, herkeste kullanmaya dahi çekiniyor insan. Acaba yersiz olur mu diye bile Sanat! İçinde her türü barındırıyor ve çok da değerli öyle değil mi? Bu terimi her yerde, herkeste kullanmaya dahi çekiniyor insan. Acaba yersiz olur mu diye bile tereddüte kapıldığımız anlar da oluyor, kelimenin değerini kaybedecek bir alanda kullanırız ihtimaline karşı. Müzik tarafını ele alırsak, insanda oluşturan ilk olgu, algı sanıyorum ki; Türk Sanat Müziği namı diğer TSM.

11425_EAG_1295_201210031034

 

İlk başladığımda da bahsettim ya “Sanat” kelimesinin değerinden işte aynı değer ve önem Türk Sanat Müziğinde de mevcut, hoş olmalı da zaten. Bu değeri ve önemi kaybetmemeliyiz, her daim canlı tutmalıyız. Niye mi? Coğrafyamızda yaşamış ve bu türü canlandırmış sanatçılarımızı baki kılmak, anmak, hatırlamak ve en önemlisi her yeni nesle tanıtmak ve yaşatmak için. Söylenen eserler çok değerli, dinleyenler de bir o kadar kıymetli. En önemlilerinden mesela Mustafa Kemal Atatürk. Sevdiği, dinlediği şarkılardan oluşan albüm dahi var. Türk Sanat Müziği diyoruz ama aktarmak istediği anıldığı gibi “sanat”tan ibaret değil; özlem, gurbet, aşk, arkadaşlık, kardeşlik, pişmanlık ve dahası. Sadece anlatım şekli daha derli toplu, daha düzgün, daha tane tane ve anlaşılır.

ziya-gokalp-kultur-merkezinde-turk-sanat-muzigi-konseri-IHA-20130121AW000609-3-t
Yani öyle korkulacak, uzak durulacak, ön yargıyla yaklaşılacak bir tür değil. Bu yüzden dinleyin, dinletin, dinleyelim…
Baksanıza böylesi değerli Sanatçı’lar dinlenmeden hayat geçer mi!  kapıldığımız anlar da oluyor, kelimenin değerini kaybedecek bir alanda kullanırız ihtimaline karşı. Müzik tarafını ele alırsak, insanda oluşturan ilk olgu, algı sanıyorum ki; Türk Sanat Müziği namı diğer TSM. İlk başladığımda da bahsettim ya “Sanat” kelimesinin değerinden işte aynı değer ve önem Türk Sanat Müziğinde de mevcut, hoş olmalı da zaten. Bu değeri ve önemi kaybetmemeliyiz, her daim canlı tutmalıyız. Niye mi? Coğrafyamızda yaşamış ve bu türü canlandırmış sanatçılarımızı baki kılmak, anmak, hatırlamak ve en önemlisi her yeni nesle tanıtmak ve yaşatmak için. Söylenen eserler çok değerli, dinleyenler de bir o kadar kıymetli. En önemlilerinden mesela Mustafa Kemal Atatürk. Sevdiği, dinlediği şarkılardan oluşan albüm dahi var. Türk Sanat Müziği diyoruz ama aktarmak istediği anıldığı gibi “sanat”tan ibaret değil; özlem, gurbet, aşk, arkadaşlık, kardeşlik, pişmanlık ve dahası. Sadece anlatım şekli daha derli toplu, daha düzgün, daha tane tane ve anlaşılır.
Yani öyle korkulacak, uzak durulacak, ön yargıyla yaklaşılacak bir tür değil. Bu yüzden dinleyin, dinletin, dinleyelim…
Baksanıza böylesi değerli Sanatçı’lar dinlenmeden hayat geçer mi!

 

  1. Nihavend ­ Aşk Nedir Nasıldır
  2.  Muhayyerkürdi ­ Kapın Her Çalındıkça O Mudur Diyeceksin?
  3.  Hicaz ­ Ben Gamlı Hazan Sense Bahar Dinle De Vazgeç
  4. Uşşak ­ Gamzedeyim Deva Bulamam
  5.  Nihavend ­ İnan ki kimse bana senin gibi bakmadı
  6.  Segah ­ Dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine
  7.  Karcığar ­ Kara bulutları kaldır aradan
  8.  Nİhavend ­ Mihrahım diyerek sana yüz vurdum
  9.  Kürdili Hicazkar ­ Ne olur akşamları gelsen otursan yanıbaşımda
  10.  Hüzzam ­ Kalbimin sahibi sensin orada yalnız sen varsın

Dedik ya 70’lere uzanmalı diye…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir