Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Posted in:

Vizyon Sahibi Olmak

Kariyer haritamızı oluşturmak için stratejik planlar yapmamız gerektiğini ‘Kariyerinin Mimarı ol’ yazısında vurgulamama rağmen bunu yapabilmek için öncelikle bir ‘Vizyon Sahibi’ olmamız gerektiğine değinmeyi es geçmişim. Vizyon beynimizdeki göz, zihnimizdeki radardır. Ve dahası çizilen yol haritasında pusula görevindedir.
Vizyonu olmayan kişiler ‘geçmiş’in etkisi altında ‘şimdi’yi yaşayıp yine ‘geçmiş’in aynısı olan bir ‘gelecek’ yaratmaktan öteye gidemezken; Vizyon sahibi kişiler ‘şimdi’yi, ‘gelecek’ adına değiştirmeyi tercih ederler… Aslında hayatın bütün seyri “istiyorum” ifadesi ile başlar… Ne istediğimizi bilirsek, Vizyon sahibi olmak için; zamanı yakalamış, anlamış ve yorumlamış olmamız bu noktada yeterli olacaktır.

Nedir Bu Vizyon?
Uzun bir gelecekte ulaşmak isteğimiz durum.
Kendiliğinden gerçekleşmeyecek ancak gerekli çabaları harcarsak başarabileceğimiz bir ideal.
Ulaşılmak istenen, farklılaştırılmış bir gelecek düşüncesi ve geleceği öngörmek.
Vizyonun altında stratejilerin, amaçların, motivasyonların, duyguların ve değerlerin yönlendirileceği eğilimler belirlemek.

Peki Ne Değildir?
Gelecek ile ilgili tahminler yapmak değildir.
Hiçbir şey yapmadan, hayatın sizi yönlendirmesine izin vererek ulaşacağınız durumu tanımlamak değildir.
Bugünden ve yarından vazgeçmek değildir.
Gerçekleşmesi imkansız hayaller değildir.

Gördüğünüz gibi Vizyonun birçok tanımı mevcut… Biz onu basite indirgenmiş haliyle “Gelecek Resmi” olarak tanımlayacak olursak, Vizyon sahibi olmakta bu doğrultuda gelecekle ilgili net bir resme sahip olma yetisinden başka birşey değildir.
‘Gelecek resmi’ kavramı bizlere ister istemez hayal kurmayı çağrıştırır. Bu noktada da vizyon ile hayal arasındaki farkı iyi ayırt edebilmemiz farkımızı ortaya koymamızı sağlayacaktır…
Vizyon, kendimizi gelecekte gördüğümüz yer; hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek bile, orada olma ihtimalimiz olmasa bile, olmak istediğimiz yer olarak tanımlanır. Yani kısaca şarkı sözünün de vurguladığı gibi ‘Ne yazık ki ‘çerçeve’ değil ‘resim’ arıyoruz!’ 🙂 Çerçeve, işin hayal olan kısmıdır ve resimle içi doldurulmadığı takdirde hiçbir anlam ifade etmez.

Anthony Robbins’in da dediği gibi ‘Kendi geleceğini planlamayanlar, başkalarının planlarının bir parçası olurlar.’ Vizyon, yolculuğun başlangıç noktasıdır ve bizler nereye gideceğimizi bilmezsek hangi yoldan gittiğimizin de hiçbir önemi yoktur…

Öyleyse hemen şimdi; Gözlerini kapa, hayal et, gerçekten ne istiyorsan ve senin için ne önemliyse ona yakınlaş. Kendine anlamlı sorular sor ve cevapları bulmaya çalış. Çünkü Vizyon sahibi bireyler olmak bizi daima ayrıcalıklı kılar. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir