× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

CLUBHOUSE NEDİR? CLUBHOUSE'DA KULÜP NASIL KURULUR?

Son dönemlerde dijital dünyanın gündeminde olan ClubHouse, ses temelli bir sosyal medya platformu.

by ModaHayat 05/02/2021
Son 10 gündür Instagram, LinkedIn ve Twitter akışlarında Clubhouse odalarından ekran görüntüleri, yapılacak yayınların duyuruları paylaşılmaya başlandı. Çevremizde pek çok kişi ‘’Clubhouse’a girdin mi?’’ soruları sorarken WOM etkisiyle uygulamaya karşı büyük bir merak oluştu.

Son dönemlerde dijital dünyanın gündeminde olan ClubHouse, ses temelli bir sosyal medya platformu. Kullanıcı sayısı günden güne hızla artarken birçok tanınmış girişimci tarafından da destekleniyor. Çok yakında marka iş birlikleri ile farklı uygulamaların da başlayacağı öngörülüyor.

Peki özellikle de pazarlama ve reklam sektörünün büyük gündeminde olan ClubHouse nedir? Nasıl kullanılır?

6 ay içinde 1.500 üyeden haftalık 2 milyon kullanıcıya ulaştı.

Clubhouse, 2020 Mayıs'ta Andreessen Horowitz ve Kortschak Investments'tan 10 milyon dolar yatırım almıştı. Aynı dönemde CNBC haberine göre ise 100 milyon dolar değerlemeye ulaştı. O dönemde 1.500 üye ile yatırımcıların ilgisini çeken Clubhouse, açıkladığı güncel verilere göre, haftalık 2 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Kapalı bir sistem olmasına rağmen hızlı bir büyüme kaydeden girişim, ana akım sosyal ağlarla rekabet edip etmeyeceği büyük merak konusu

- ClubHouse, ana akım sosyal medyanın bize son 10 yıldır sunduğu özelliklerin hepsinin dışına çıkan bir uygulama. Ses temelli olması nedeni ile pandemide daha da çok hayatımıza giren podcastler’e benzetebiliriz ancak bu platformdaki her şey anlık gerçekleşiyor. Konuşmalar daha sonra kaydedilemiyor ve profillerde bulunamıyor.

- Uygulamada birbirinden ilgi çekici konularda sohbet odaları bulunuyor. Bu odaları kendiniz de oluşturabiliyorsunuz, aynı zamanda başkaları tarafından kurulan odalara konuşmacı veya dinleyici olarak katılabiliyorsunuz.

- Her odada bir moderatör bulunuyor ve bu moderatörler sohbet esnasında kimin konuşup kimin konuşamayacağını belirliyor. Konuşmacı olabilmeniz için elinizi kaldırıp moderatörden izin almanız gerekiyor. Ya da odanın gündemini beğenmediyseniz sessizce odadan çıkabiliyorsunuz.

- Uygulama henüz yalnızca İOS’da mevcut fakat Android için de çalışıldığı biliniyor. Şu anda uygulamaya yalnızca içerideki kullanıcılardan davet aldığınız zaman katılabiliyorsunuz. Uygulamanın sadece iPhone’larda olmasını da, büyük bir iPhone tanıtımı etkisi yaratmış durumda.

- Uygulamada farklı sektörden profesyonellerin sohbetine katılabildiğiniz gibi, arkadaşlarınızla ya da tanımadığınız insanlarla farklı gündem ve konularda sohbetlerin içine dahil olabiliyorsunuz. Bu da kullanıcılara network şansı veriyor. İleride bu özelliğin kullanıcı kitlesinin genişlemesi ile ‘’değersizleşeceği’’ düşünülüyor. Zira şu an bu uygulama tüm TR’yi temsil etmiyor. İçeride daha niş bir kitle olduğunu söyleyebiliriz.

- Henüz markalar ClubHouse’ta aktif değiller. Daha çok ‘’ne yapabiliriz’’ adıyla inceleme evresinde olunduğu çok açık. Ancak yakın zamanda markaların da ClubHouse’ta etkin olacağını öngörebilmemiz mümkün. Markalar bu platformda influencer iş birlikleri ile varlıklarını gösterebilirler. Uygulamanın gördüğü ilgi, Covid-19 salgınının küresel çapta sosyal iletişimi sınırlamasına ve "sohbet sıcaklığı" sunabilecek bir alternatif olmasına bağlanıyor.

- Uygulamada odada dinleyici sayısı en fazla 5 bin kişi olabiliyor. Üstüne çıkamıyor. Ayrıca uygulamada Kapalı Grup seçeneği de var. Böylece dışarıdan kimsenin katılamadığı bir versiyon da uygulanabiliyor.

ClubHouse’un geleceği ile ilgili konuşulan konuları incelediğimizde ise: 

- Markalar için ürün özellikleri konusunda tüketicilerin ne düşündüklerini öğrenebileceğimiz odalar açılabilir. Burada tüketicilerden içgörüler elde edilebilir.

- ‘’Buradaki ortam çok daha samimi çünkü markalar gözümüze hiçbir şey sokmuyor. Burada her şey doğal.’’ görüşü var; ancak bununla birlikte Clubhouse’daki influencer’lara ‘’bu platformu da reklamlarla dolduracaklar’’ bakış açısı da olduğu görülüyor. Bu sebeple burada yapılacak iletişimlerin ‘’farklılaşmaya’’ ihtiyacı var.

- ClubHouse bize, bir yıldır aynı ortamda olamadığımız, rahatça sohbet edemediğimiz insanlarla aynı odada olma imkanı veriyor. Aslında kullanıcıların sohbet etmeyi özlediğini gözlemliyoruz. Bunun yanında yeni insanlarla tanışıp, sosyalleşmemizi sağlıyor. Uygulamanın kullanıcılar tarafından bu kadar beğenilmesinin sebebi sosyal medyanın bizlere sunduğu kısıtlı özelliklerin burada sınırsız olması. Instagram ve Facebook’ta nasıl gözüktüğünüz önemli, Twitter’da nasıl yazdığınız. Burada ise kendinizi ifade etme, konuşma yetenekleri ön plana çıkıyor.

- Şimdilik içerideki kullanıcılar ‘’kaliteli’’ olarak adlandırılıyor. Daha büyük bir kitleye eriştiğimiz zaman dijitalde de okur yazarlık hassasiyeti mi başlayacak?

- Bu platformda çoğu kullanıcıya aşina oluyoruz ve aynı kişi ile birkaç odada karşılaşabiliyoruz. Bu da bir nevi mahalle kültürü oluşturuyor.

- Buradaki oda mantığı herkesi daha iyi hissediyor. Burada insanlar yalnız değil.

- Yanlış bilginin öldürülme hızı çok olacak fakat kitle büyüdükçe yanlış bilgiler de çoğalacak. 

- Clubhouse yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda klasik reklam spotlarının hiçbir zaman içeride olmayacağı söyleniyor. Bununla birlikte markalı iş birlikleri, özel ücretli oturumlar ya da bağış mekanizmalarının içeriye dahil edileceği konuşulan konular arasında.

- Henüz herhangi bir gelir modeline sahip olmayan Clubhouse, bu durumu değiştirmek için yeni bir adım attı. Girişim, Creator Grand Program'ı duyurarak, aldıkları yatırımı programı desteklemek için kullanacaklarını açıkladı.

- Uygulamanın broadcast havasında, canlı, dinleyicilerin de anlık dahil olabilme seçenekleri sebebiyle ‘’radyocuların’’ ya da radyo mecrasını iyi kullanan markaların güzel uygulamalar yapabileceği öngörülüyor. Ancak marka DNA’sına uygun hareket etmek de büyük önem taşıyor.

Uygulamanın bu kadar popüler olmasının nedenleri:

- Uygulamaya yalnızca davetiye ile katılmak mümkün olduğu için tüketicide ulaşılamaz ve Premium bir algı yaratıyor.

- Ses odaklı olması büyük ilgi yaratırken içeriklerin bir daha dinlenilemeyecek olması FOMO etkisi yaratıyor.

- Konuşma, kendini ifade etme boyutu çok fazla ön planda. İş dünyasında günlerini toplantıdan toplantıya, sunumdan sunuma geçirmiş beyaz yaka daha hızlı adapte olmuş durumda. Özellikle de bu sebeple, beyaz yaka tarafından çok seviliyor.

- Uygulama ile hayatınızın her yerinde aktif olabilirsiniz. Bu dönem bu kadar ilgi olmasının bir nedeni de insanların evde bunalmış olmasından kaynaklanıyor. Zira hafta içi gündüz beyaz yaka içeriklerde geri çekilirken akşam saatlerinde uygulamanın kullanımı da artıyor. Gece ve sabaha karşı kullanımlarda ise uygulama daha ‘’flörtöz’’ bir niyetle de kullanılabiliyor J Zira buradaki amaç da yeni insanlarla tanışmak.

- Ünlülerle aynı odada sohbet edebilirsiniz.

- Uygulamayı kullanırken, dinlerken ya da konuşurken başka şeylerle de ilgilenebiliyorsunuz. Dinleme duyusuna hitap ettiği için aynı anda farklı şeylerle de ilgilenme olasılığının olması, bunları yaparken de görünüşünün asla önemli olmaması kullanıcılarda pozitif bir deneyim yaşatıyor.

Mücbir Sebepler ClubHouse’ta

Yine pandemi ve karantina döneminin bir ürünü olan Mücbir Sebepler, Lipton iş birliği ile ilk reklam içeriğini de oluşturdu. Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan'ın yaptığı Instagram canlı yayınları, karantina döneminin gözde programı haline gelmişti. Lipton Ice Tea sponsorluğunda gerçekleşen Instagram canlı yayını anlık 65 bin izleyiciye ulaşırken, ikili yayını, yine sponsorluk kapsamında "After Party" formatında Clubhouse'a taşıdı. Clubhouse’taki After Party, kapalı grup formatında olmasına rağmen, 4 bin 500 kişiye ev sahipliği yaptı.

Kullanıcıların Clubhouse motivasyonları

Yüce Zerey tarafından paylaşılan Clubhouse motivasyonları incelemesi de içerideki kitlenin hangi duygu ve ihtiyaçlarla hareket ettiğiniz bizlere gösteriyor.

Bir sonraki yazımızdan Clubhouse'da kulüp nasıl kurulur bilgisi ile siz de kendi kulübünüzü oluşturabilirsiniz.


                  

ÖNERİLER