× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

DEKORASYON TAVSİYELERİ: MUTLAKA EDİNMENİZ GEREKEN PARÇALAR

Kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmenizin en temel yollarından biri yaşam alanlarınızı zevklerinize uygun şekilde dizayn etmek. En sevdiğiniz renklerden, keyif aldığınız objelere kadar dekorasyon aslında mutluluğun önemli kaynaklarından biri.

by Didem Kuzuoğlu 30/10/2019
Farklı stilleri ve unsurları olan dekorasyonda nelere dikkat etmek gerekir dersiniz? İşte evinizi dekore ederken faydalanabileceğiniz dekorasyon tavsiyeleri ve mutlaka edinmeniz gereken parçalar!

Evini baştan dekore edecek olanlar ya da yaşam alanında acilen bir değişikliğe ihtiyaç duyanlar dikkat! Ufak dokunuşlarla çok daha keyifli ve pratik yaşam alanlarına erişmek mümkün oluyor. Üstelik evinizden bir iç mimar geçmiş etkisi uyandırabileceğinizin de altını çizelim! Hayır, abartmıyoruz! Yazdıklarımızı okuduktan sonra uygulamaya geçmeniz yeterli! Bu dekorasyon tavsiyeleri her eve lazım!

Dekoratif Bir Evin Olmazsa Olmazları
Dekoratif bir evin olmazsa olmazları neler mi? Zevkler ve renkler görece değişse de her dekorasyon tarzının bazı kriterleri var. Bununla birlikte bir evi güzelleştirmede kesin etkisi bulunan unsurları da göz ardı etmemek gerekiyor. Küçük dokunuşlarla büyük değişimler yaratabileceğinizi unutmayın. Özellikle de aksesuarlar bu dokunuşları yapmanız için en önemli parçalar olarak karşımıza çıkıyor. Mumlar, yastıklar, çiçekler, abajurlar… Bunları içinden çıkardığınız bir mekan sizce de çok boş kalmıyor mu? Şık bir kıyafeti minimal aksesuarlarla desteklemediğinizi düşünün; şıklık tamamlanmamış olacaktır. Eviniz için de böyle düşünerek işe koyulmanızda fayda var.Dresuar ile Dekoratif Bir Köşe
İlk olarak evlerin antre kısımları için geliştirilmiş olan dresuar, kullanım amacı olarak da anahtar, cüzdan gibi eşyaları toplama amacıyla tercih edilen bir mobilyaydı. Şimdilerde ise evin farklı alanlarında dekoratif köşeler oluşturmanıza yardımcı olmak gibi çok önemli bir rolü bulunuyor. Salonunuzda antika gümüşlerinizi yerleştirebileceğiniz, üzerine de yine şık bir ayna ve tablo asarak farklı bir köşe oluşturabileceğiniz bir dresuar, hem küçük bir dokunuş yapmak hem de büyük bir etki yaratmak demek. Banyo ve mutfakta da dekoratif amaçlı dresuar kullanabilirsiniz ve hem alandan kazanıp hem farklı bir köşe oluşturabilirsiniz.


Kitapların Sıcak Etkisi
Kitaplar hem en önemli bilgi kaynağımız, hem en yakın arkadaşımız hem de ortamı sıcaklaştıran önemli dekorasyon objelerimiz arasında yer alıyor. İşte bu nedenle salonunda daha sıcak bir atmosfer oluşturmak isteyenler kitapların ortamı ısıtan etkisinden mutlaka faydalanmalı. Sıcak bir dekorasyon için kitaplar olmazsa olmazlar listesinin başında yer alıyor.Ayna ile Geniş ve Ferah Alanlar
Dekorasyon denilince akla gelen ilk objeler arasında aynaları sayabiliriz. Çünkü ayna olmadan bir mekanda farklı algılar yaratmak pek mümkün değil. Küçük alanları daha geniş göstermeye yarayan aynalar derinlik etkisiyle daha şık ve elegan bir ortam elde edilmesine de yardımcı oluyor. Özellikle de yatak odası ve banyo gibi alanlarda ışıklandırmayla bir bütün olarak ele alınması gereken ayna kullanımı, geniş ve ferah alanlar tasarlamak için önem taşıyor.Berjer ile Aykırı Ruhunuzu Yansıtın
Tekdüze bir salona aykırı bir imza atmak ister misiniz? O zaman yapmanız gereken ilk iş mobilyalarınızın arasına göze çarpacak bir berjer yerleştirmek olmalı. Evinizin oturma odasında uyumsuzluğun içindeki uyumu yakalamak için koltuk takımınızdan renk ve doku olarak daha farklı bir berjer kullanmayı tercih edebilirsiniz. Geniş bir salonunuz varsa ayrı bir oturma köşesi kurgulamak için de berjer tercih edebilirsiniz. Böylelikle salonunuzda keyifli bir kahve köşesi ya da kitap okuma köşesi oluşturabilirsiniz.


Bitkilerle Doğallık Evinizde
Betonların arasına sıkıştık kaldık. Sağımızda solumuzda neredeyse hiç yeşil alan kalmadı. Siz de metropollerin büyük beton blokları arasında kendinizi sıkışmış gibi hissediyorsanız, doğanın rahatlatıcı etkisini dekorasyonda mutlaka kullanın ve ev için uygun olan bitkilerden destek alın. Unutmayın, çiçekler yaşam alanınıza doğanın pozitif enerjisini taşıyacak.


Yumuşak Işık İçin Doğru Abajur
Göz yormayan ışık tasarımı da dekorasyonun önemli bir parçası… Bunun için tarzınıza ve mobilyalarınıza uygun abajurlar seçebilirsiniz. Genel salon aydınlatmasından farklı olarak günün yorgunluğunu daha yumuşak bir ışık altında atmak isteyenler için farklı tasarımlardaki abajurlar ev dekorasyonunda oldukça öne çıkıyor.


ÖNERİLER