× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

INSTAGRAM ESTETİK FİLTRESİNİ YASAKLADI

Instagram, arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak estetik ameliyat filtresini kullanıcıların hizmetine sunuyordu. Bu sayede kullanıcılar kendi görüntüleri üzerinde, sanal ortamda bir estetik cerrah gibi oynama yapabiliyorlardı.

by Esra Emer 01/11/2019
Bu özellik genç yaştaki insanları estetik yapmaya özendirdiği için eleştiri alan filtre, Instagram tarafından da yasak geldi.

                      Estetik ameliyat alışkanlığının giderek normalleşmesinin gençlerin psikolojisi için zararlı görünüyor. 
Ayrıca estetik ameliyatlara başlama yaşının giderek küçülmesi de toplum sağlığı konusunda endişelere neden oluyor.
  

 

                       2017 yılında 14 yaşında bir genç kız, Instagram’da akranlarının görüntülerini inceleyip, kendisinin çirkin olduğuna inandıktan sonra intihar ederek hayatına son vermişti. 

                        Dolayısıyla Instagram yöneticileri, gençlerin psikolojilerini bozacak detaylara karşı artık daha hassas davranıyorlar. Bu özelliğinde estetik ameliyata teşvik etmesi, gençlerin kendini “çirkin” hissederek ruh hallerinin bozulmasına neden olduğuna vurgu yapılıyor.

                          Bu filtreleri geliştiren yazılımcılar ise filtrelerin estetik cerrahlarının işini kolaylaştırmak için tasarlandığını ifade ederek, estetik cerrahlarının hastalara ameliyat öncesinde, ameliyattan çıktıktan sonraki görüntülerinin nasıl olacağını göstererek yardımcı olduğunu vurguluyorlar.ÖNERİLER