× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

INSTAGRAM QR KODLARI İLE ARADIĞINIZ PROFİLLERİ KOLAYCA BULUN

Instagram artık insanların uygulama içinde arama yapmadan yalnızca telefonun kamerasını kullanarak Instagram profillerini bulmalarını sağlıyor.

by Turan Saray 26/08/2020
Instagram QR kodlarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar artık telefonlarındaki kamera uygulamasından taranabilecek QR kodları oluşturabilir. Şirket bu özelliği ilk olarak geçen yıl Japonya'da piyasaya sürdüğünde buradaki fikir, işletmelerin QR kodlarını yazdırabilmeleri ve müşterilerin Instagram hesaplarını kolayca bulabilmelerini sağlamaktı. Bu kodlar sayesinde insanlar mağaza saatlerini görebilir, ürün satın alabilir veya sadece hesabı takip edebiliyorlardı.

QR kodunuzu oluşturmak için profilinizdeki ayarlar menüsüne gidin ve QR koduna dokunun. Hala orada Nametag'i görebilirsiniz, ancak sonunda QR kodu olacaktır. Daha sonra resmi kaydedebilir veya paylaşabilirsiniz. Instagram daha önce, yalnızca Instagram kamerasından taranabilen dahili QR benzeri kodlar olan Nametags adlı benzer bir sistemi dağıtmıştı. Artık bu özelliği tamamen kullanımdan kaldırıyor. QR kodların cazip olmasının bir nedeni de üçüncü parti kamera uygulamalarından da taranabilecek olması.

Twitter, Facebook, Snapchat ve Spotify dahil olmak üzere birçok başka uygulama kendi QR benzeri sistemlerini kullanıyor. Ancak pandemide Instagram'ın daha açık QR sistemini benimsediğini görmek şaşırtıcı değil. Restoranlar, fiziksel menüleri yerine QR kodlarını bırakmaya başladı ve diğer işletmeler, insanların web sitelerini yüklemek için bir QR kodu taramasını istiyor. İsim etiketleri bu amaç için işe yarasa da, QR kodları insanların taramasını kolaylaştırıyor.

Fiziksel Mağazalarda QR Kod Dönemi

Instagram QR kodları sayesinde mağazalar artık kendi QR kodlarının çıktısını alıp vitrinlerine yapıştırabilecek ve kullanıcılar da bu ürünü telefonlarının kamerasından okutup doğrudan o mağazayla ilgili sanal bir gezintiye çıkabilecekler. 

Covid-19 döneminden önce de artışta olan e-ticaret faaliyetleri pandemiden sonra daha da önemli bir hale geldi. Detay için bakınız: E-TİCARETİN YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK

QR kodlar sayesinde Instagram insanları çevrimiçi faaliyetlere ve temassız alışverişlere yönlendiriyor. Özellikle virüsün etkilerinin devam ettiği şu günlerde bu yüzden QR kodları kullanmak kullanıcılara çok cazip gelecektir.


ÖNERİLER