× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

LATTE ART VE 3D LATTE SANATI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Özenle tasarlanan sanatsal motifler sayesinde kahve keyfinizi özel bir deneyim haline getiren Latte Art'ı "Süt Sanatı" olarak Türkçe'ye çevirebiliriz. Bu sanatların ne anlama geldiğini ve nasıl yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz yazımıza bekleriz.

by Zeynep Dursun 01/12/2019
Öncelikle "Latte Art nedir ?" sorusunu cevaplamakla başlayalım. Süt kremasından faydalanarak espresso yüzeyinde estetik şekiller oluşturma sanatıdır. Peki kim başlatmıştır bu sanatı ve nasıl günümüzde bu kadar popüler hale gelmiştir. Aslında bu soruların cevabı çokta eski zamanlara dayanmıyor. Yaptığımız araştırmalara göre David Schomer (Espresso Vivace kurucu ortağı) 1989 yılında çalıştığı kahveci dükkanında yaptığı kahvenin üzerine süt kreması dökerken tesadüfi bir şekilde kalp şekli oluşuyor ve kendisi bu şekli mükemmel hale getirip günümüzde Latte üzerinde klasik hale gelmiş olan şeklin yaratıcısı oluyor. İşte Latte Art Schomer'den sonra günümüze büyük gelişmeler ve değişimlerle beraber aktarılıyor. 


Peki bu sanat nasıl "3D Latte Sanatı'na" dönüştü? Yaratıcı baristalar süt sanatını geliştirdi ve bu sanatı ortaya çıkarttılar. Latte sanatından biraz daha farklı olan bu yöntemde ise tine espresso hazırlanıyor ve süt köpürtülüyor. Fakat bu sefer süt köpüğü daha katı bir kıvamda hazırlanıyor. Krema, kahve üzerine kaşık yardımı ile döküldükten sonra kürdan ya da ince bir çubuk yardımı ile şekillendiriliyor. Böylece birbirinden değişik ve şaşırtıcı 3 boyutlu şekillerle kahve severleri etkiliyor. 

Eğer bu sanatı evde yapmamız mümkün mü diye soracak olursanız cevabı "Evet". Tabii ki bunun içini birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Öncelikle iyi bir espresso lezzetli kahvenizi yapmak için şart. Süt, süt köpürtücü ve köpüren sütünüzü bardağınıza şekilli bir biçimde koyabilmeniz için sütlük. İşte bu 4 malzemeye sahipseniz latte art yapmanın tam zamanı. Sizler için adım adım anlatacağız. 
1.Adım: Espressonuzu hazırlayın ve bardağınıza dökün. Ayrı bir yerde sütünüzü köpürtün ve sütlüğünüze boşaltın. Ardından kahve dolu bardağı elinize alın ve sütünüzü fincanın üst kenarından yaklaşık 5 cm yükseklikten doldurmaya başlayın.

2.Adım: Bardağın yarısı dolunca ve sütlü köpük kütlesi gelmeye başlayınca yavaşça sütlüğü zikzak hareketlerle geriye çekmeye başlayın. 

3.Adım: Zikzak hareketlerle fincanın kenarına doğru gelip son bir kez şeklin ortasından geçtiğinizde ve yaprak motifinizin oluştuğunu göreceksiniz

Sizde kahve keyfinizi sanatla buluşturmak ve sevdiklerinizi şaşırtmak isterseniz Latte Art'ı evlerinizde deneyebilirsiniz. 

ÖNERİLER