× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

MARKA HİKAYELERİ; CHANEL

Chanel markası Gabrielle Bonheur "Coco Chanel’’ tarafından 1910 yılında Paris'te kurulmuştur.

by Filiz Bigeç 24/02/2021
Gabrielle Bonheur Chanel, 19 Ağustos 1883 Fransa doğumludur.6 yaşında annesini kaybeder ve yetimhaneye gönderilir. Dikiş dikmeyi yetimhanede öğrenen Gabriell, 18 yaşına geldiğinde bir terzinin yanında çalışmaya başlar.
1910 yılında kendi şapka butiği olan Chanel Modes’i açar. Kısa zamanda sosyetenin göz bebeği haline gelmiştir. Ardından kıyafet tasarımlarına başlar ve 1913 yılında ilk kadın spor kıyafetleri butiğini açar. 1920’li yıllarda meşhur Chanel5 parfümü piyasaya sürülür. Marilyn Monroe ile tanıtımı yapılan parfüm, tüm zamanların en çok satan parfümü olma özelliğini halen korumaktadır.
Coco Chanel, 1930 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin 50 yıl kullandığı üniformaların tasarımını yapmıştır. 1983 yılında markanın kreatif direktörlüğüne gelen Karl Lagerfeld, markanın değerine değer katar.
Kadınlara özel ürettiği pantolon ve takım elbise ler, dolabımızın vazgeçilmezi olan siyah elbiseler ile kadınlara rahatlık ve şıklığı vaad eden Coco Chanel, moda tarihinde devrimler yapmış birçok ilke imza atmıştır.
Time Dergisi tarafından “20. Yüzyılın En Etkileyici 100 Kişisi” arasında yer alan, Coco Chanel, 10 Ocak 1971 yılında hayata gözlerini yumdu. Yarattığı Chanel markası günümüzde lüks modanın en önde gelen isimlerinden biri olarak moda trendlerine yön vermeye devam ediyor.
ÖNERİLER