× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

MARKA HİKAYELERİ; PRADA

Prada markası, 1913 yılında Mario Prada ve kardeşi Martini Prada tarafından ‘’Fratelli Prada’’ ( Prada Kardeşler ) adıyla Milano’da kurulmuştur.

by Filiz Bigeç 30/01/2021
İlk olarak lüks deri çanta ve valiz satışı gerçekleştirerek moda sektörüne giren marka, kısa sürede elit kitlelere hitap etmeyi başarmıştır.
Mario Prada’nın ölümü üzerine, torunu olan Miuccia Prada şirketin başına geçerek markanın kaderini değiştirir. Miuccia Prada 10 Mayıs 1949 Milano doğumludur. Milano Üniversitesi Siyasi Bilimler bölümü mezunudur.20.yüzyılın en önemli kadınlarından biri olan Miuccia Prada, tiyatro ve modern sanat tutkunudur.
Prada, ilk hazır giyim koleksiyonunu 1989 yılında tanıtır. Keskin çizgilerin hakim olduğu koleksiyonda en yoğun kullanılan renk siyahtır. Mario Prada’nın dokunuşları ile Prada, deri ürün satışı yapan bir markayken lüks bir moda evine dönüşür.1982 yılında ilk kadın ayakkabı koleksiyonu, 1993 yılında ilk erkek kıyafet ve ayakkabı koleksiyonunu tanıtır.1992 yılında Miucia Prada kendi adının kısaltması olan Miu Miu markasını hayata geçirir. Prada artık sadece lüks bir moda evi değil, modaya yön veren ve trend belirleyen bir marka haline gelmiştir.
2006 yılında marka ismi, "Devil Wears Prada" adlı film ile duyulur. Lauren Leisberg'in Amerikan Vogue dergisinin dünyaca ünlü editörü Anna Wintour'un yanında çalışırken başından geçenleri anlattığı, aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmıştır.
Ayrıca markanın, 700 sayfalık kaynak niteliği taşıyan ‘’Prada: Creativity, Modernity, Innovation’' ('Prada: Yaratıcılık, Modernizm ve İnnovasyon') adlı kitabı bulunmaktadır. Kitap, reklam ve moda çekimleri yanı sıra markanın son 30 yılını anlatmaktadır.
Miuccia Prada, markaya kadın eli değdirerek, moda sektörüne sayısız yenilik ve farklılıklar katmıştır. Prada markası, günümüzde kadın ve erkek giyimi, ayakkabı, gözlük, parfüm, kozmetik ve aksesuar üretiminde lüks marka kategorisinde en önemli isimlerden biri olup, Miu Miu, Church’s, Car Shoe ve lüks pastane markası Marchesi markalarını da bünyesinde barındırmaktadır.

ÖNERİLER