× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

MODA SEKTÖRÜNDE UPCYCLİNG ETKİSİ

Geri dönüşümden de öte bir anlayış olan Upcycling, kelime olarak ileri dönüşüm anlamını taşıyor. Moda endüstrisine uyarladığımızda var olan bir ürünün yeni bir ürüne dönüştürülmesi ve geri kazandırılması olarak anlam buluyor.

by Filiz Bigeç 10/06/2020
Upcycling, eski yada atıl durumda olan ürünleri tamamıyla yenilemek amacıyla yapılıyor. Böylece ürünlerin daha uzun süre ve etkin kullanımı sağlanıyor. Bu sayede enerji tasarrufu yapılıyor ve çevre kirliliği de önlenmiş oluyor. Üretim sürecindeki atıklarda başlayarak, stokta bekleyen ürülere kadar geniş bir yelpazeye hitap etmekle birlikte, ürünler atılmıyor aksine yeniden değerlendiriliyor.

Uygulama ilk olarak 2013 yılında Hermes markası tarafından gerçekleştirilmişti. Marka, üretim atıklarını değerlendirmek üzere Paris’te bir atölye açmıştı. Bu akıma destek veren önemli isimlerden biri olan Maison Martin Margiela markasının tasarımcısı Martin Margiela, eski kıyafetlerden ve farklı parçalardan tasarlanan ürünleri ile dikkat çekti.

Hızlı tüketim ve ekolojik dengenin bozulmasının da etkisiyle önem kazanan upcycling, moda üretim ve tüketiminde yüksek oranda sürdürülebilirlik sağlayacağı düşünülüyor. Upcycling anlayışı ile sürdürülebilir tasarımlar ve çevreye dost ürünlerle daha çok karşılaşacağız.
ÖNERİLER