× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK NEDİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu kelimenin anlamını ve yaşam tarzını sizler için araştırdık.

by Zeynep Dursun 25/01/2020
Sürdürülebilirlik tanım olarak, üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken insanlığın yaşamının daimi kılınabilmesidir. Başka bir ifade ile sürdürülebilirlik, kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmemizdir. Bu kavram ekolojik, ekonomik ve toplumsal boyutları da bir arada barındıran bütünsel bir yaklaşımdır. 

Peki nasıl sürdürülebilir bir yaşam yaratabiliriz? Hayatınızda kendiniz kadar doğayı da düşünerek ve daha bilinçli seçimler yaparak yaşamanız anlamına geliyor. Bir çok kişi bu yaşam tarzının çok zor olduğunu düşünse de aslında basit seçimlerle hayatınıza kolayca adapte edebiliriz. 

Örneğin her gün seçip aldığınız kahvenizi, plastik bardaklarda içmek yerine kendi termosunuzla veya doğada çözünebilen kağıt bardaklarla kahvenizi tükettiğinizde sürdürülebilir yaşama bir katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Veya evinizdeki ampulleri enerji tasarruflu olanlarla değiştirdiğinizde de yine bu yaşam şekline uygun davranmış oluyorsunuz. Alışverişlerinizde plastik torbalar kullanmak yerine bez çanta kullandığınızda ise hem toprağı hem deniz canlılarını kurtarmış oluyorsunuz. Bu ve bunun gibi basit ama doğa için çok etkili yöntemlerle sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemenizi dileriz. 

ÖNERİLER