× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

TİKTOK'A RAKİP: INSTAGRAM REELS

Reels'ın piyasaya sürülmesi, Facebook ve TikTok arasındaki rekabeti daha da kızıştırıyor. Her iki şirket de, birçoğu son iki yılda TikTok'a akın eden Amerikalı gençleri çekmeye hevesli.

by Turan Saray 09/08/2020
Facebook, Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer 50'den fazla ülkede sosyal medya rakibi TikTok'un kendi versiyonunu çıkardı ve popüler Instagram uygulamasına Reels adlı yeni bir kısa biçimli video hizmetini yerleştirdi.

İlk çıkış, Microsoft'un TikTok'un ABD operasyonlarını Çin'in ByteDance'inden satın alma görüşmelerinde bulunduğunu söylemesinden günler sonra geldi. Kaynaklara göre ByteDance, veri güvenliği endişeleri nedeniyle onu ve Çin'in sahip olduğu diğer uygulamaları yasaklamakla tehdit eden Beyaz Saray'ın baskısı altında TikTok'un bazı kısımlarını elden çıkarmayı kabul etti.

Instagram Reels'ın piyasaya sürülmesi, Facebook ve TikTok arasındaki rekabeti daha da kızıştırıyor. Her iki şirket de, birçoğu son iki yılda TikTok'a akın eden Amerikalı gençleri çekmeye hevesli.

Reels ilk olarak 2018'de Brezilya'da ve ardından, Çin ile sınır çatışmasının ardından Hindistan hükümeti geçen ay yasaklayana kadar TikTok'un en büyük pazarı olan Fransa, Almanya ve Hindistan'da test edildi. Bu süreçte Facebook ayrıca Lasso adında çok fazla ilgi görmeyen bağımsız bir uygulama da denedi.

TikTok'a benzer şekilde, Reels kullanıcıları kısa mobil uyumlu dikey videolar kaydedebilir, ardından bir müzik kitaplığından alınan özel efektler ve film müzikleri ekleyebilir.

Bu benzerlikler, TikTok İcra Kurulu Başkanı Kevin Mayer, özellikle Lasso başarısız olduktan sonra, Instagram'ın muazzam mevcut kullanıcı tabanına girebilecek bir "taklit ürün" olarak Reels'a çağırmasına neden olduğunu söyledi.

Facebook, geçen hafta ABD teknoloji şirketlerinin piyasa gücünü kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili bir kongre duruşmasında benzer suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve milletvekilleri, şirketin Snapchat gibi rakiplerini rekabete aykırı nedenlerle kopyaladığını öne sürdü.

Instagram'ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah, Salı günü muhabirlerle yaptığı video konferans görüşmesinde benzerlikleri kabul etti ve Facebook ekipleri ve "daha geniş ekosistem" de dahil olmak üzere "ürünler için ilham her yerden geliyor" şeklinde şirketi savundu.

Instagram henüz Reels üzerinden para kazanmaları için kullanıcılara reklam veya başka yollar sunmayı planlamıyor. Ancak Shah, şirketin yaratıcılara üretim maliyetlerini ödediğini söyledi.
ÖNERİLER