× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Exclusive

LÜKS MARKALARIN İŞE ALIM İHTİYAÇLARI

Düşen satışlar ve ikinci bir dalganın korkuları sektörü yine sert vurdu, ancak markalar stratejik olarak işe alım yapmaya devam ediyor.

by Turan Saray 15/08/2020
ÖNERİLER
Lüks iş piyasası krizi, giriş seviyesi, perakende ve üretim pozisyonlarına zarar veriyor. Ancak işe alım uzmanları, markaların iş açılışlarını duraklatırken, pandemi önceliklerini değiştirdikçe ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak için işe aldıklarını söylüyor.

Pandemi Süresinde Neler Oldu?


Nakit akışının kısıtlandığı ve öngörülemeyen bir geleceğin olduğu bu zorlu ortamda, birçok markanın hala işe alım yapması gerekiyor. Giderek artan sayıda müşteri, çevrimiçi alışveriş yapıyor ve işgücü içinde daha sağlam dijital ve veri becerileri talep ediyor. Asya'da, özellikle Çin anakarasında büyüme, bazılarının bu bölgelerde kapasite artışı anlamına da geliyor. 

Lüks işe alım uzmanları ayrıca, çeşitlilik ve yüksek net değere sahip bireyler için ısmarlama hizmetlerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, rollerin arandığı bir dizi küçük iş alanı bildiriyor. Bu roller talepte arttıkça ve üretim ve perakende rolleri gibi diğerleri kolaylaştırıldıkça, lüks markaların yapısı değişiyor.


Performans pazarlamacıları ve e-satıcılar da dahil olmak üzere e-ticarette roller açık. Lüks modanın odak noktasının Çin'e kayması, önümüzdeki yıllarda aslanın lüks pazar satışlarındaki payından bu ülkelerin sorumlu olacağı tahminlerini yansıtıyor.

Bu boş veya yeni rollerin nasıl doldurulacağı, büyük ölçüde belirli bir şirketin mali durumuna ve hırsına bağlıdır. Ortak bir rota, bu boru hatlarının gelişimini hızlandırabilecek daha büyük, daha dijital ve Çin konusunda bilgili bir markadan bir yönetici işe almak olabilir. Nakit sıkıntısı çeken şirketler, dahili olarak işe alma gibi farklı bir yaklaşım benimsemek zorunda kalabilir. Lüks mallar ve moda araştırma şirketi Sterling International'ın yönetici ortağı Michael Boroian, son aylarda iki rolü tek bir rolde birleştirmeyi seçen markaların sıklığının arttığını gördüğünü söylüyor.

En büyük lüks markalar, geçmişte belirli pozisyon türleri için işe almak üzere sektörün dışına bakmaya açık olmuşlardır. Örneğin LVMH’nin dijital başkanı Ian Rogers, önceden Beats yayın hizmetini yönetirken, Kering’deki muadili Grégory Boutté, daha önce çevrimiçi öğrenme platformu Udemy’de içerik başkan yardımcısıydı. Korn Ferry’den Nida, lüks markaların dışarıdan uzmanlığa açık olabileceği diğer alanların tedarik zinciri yönetimi, e-ticaret ve işletmenin finansal tarafını içereceğini söylüyor.