× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Exclusive

MODA SEKTÖRÜ $100 MİLYAR DEĞERLEMEYİ GEÇEBİLİR

Temel çevresel sorunları ele alarak moda sektörü daha fazla değer kazanabilir mi?

by Sinan Odak 15/02/2020
ÖNERİLER
Barclays tarafından yayınlanan "Green is the new black" raporuna göre moda endüstrisi, su, enerji, kimyasal ve atıklarla ilgili temel çevresel sorunları ele alarak $123 milyar değerini aşabilir.

Barclays'ın ön gördüğü riskler ise maliyetler, düzenlenemelerin azalması, popüler fikirlerin değişmesi, iklim değişikliği ve tüketicilerin mikro-plastik kirliliği ile ilgili endişeler.

Anushka Challawala ve Hiral Patel: Yüksek su ve enerji tüketen, savurgan tedarik zinciri uygulamaları artık daha fazla göz ardı edemeyeceğimiz çevresel ve sosyal bir endişe yaratmaktadır.
Moda, uluslararası sera gazı emisyonlarının %8'ini kapsıyor. Bu oran ise uluslararası uçuşlar ve taşımacılıktan daha fazla. Kıyafetlerin geri dönüştürülememesi ve çok az giyilmesi sebebiyle her yıl $500 milyar kaybediliyor. - Barclays.

Bu rapordan ve açıklamadan da anlaşılacağı üzere moda sektörü sürdürülebilirlik üzerine bir hayli yoğun çalışmalar yapıyor. Tüketiciler de artık yeni düzenlemelerin farkında ve savucunusu durumundalar.