× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat

BE MY EYES

21. yüzyılda sahip olduğumuz teknolojinin, insan hayatına yapabileceği katkıların belki bakıldığında en basit haliyle bile ne kadar devasa olduğunu gösteren uygulamalardan biri, Be My Eyes.

by ModaHayat 01/12/2015

Danimarkalı Robocat şirketi tarafından düşünülüp tasarlanan bu uygulama, görme engelli insanlara, o an nerede olursanız olun yardım etmenizi sağlayan bir altyapı sağlıyor.

Peki, bu uygulama nasıl çalışıyor?

Sisteme ‘görebiliyorum’ ya da ‘görme engelliyim’ seçenekleriyle kaydolduktan sonra gelen çağrılara cevap verebiliyor ya da çağrı oluşturabiliyorsunuz.

Görme engelli kullanıcı, görme ihtiyacı duyduğu herhangi bir şey için uygulama üzerinden kolay komutlarla gönüllü kullanıcıya çağrı bırakıyor. Uygulama çağrıyı binlerce kişiye gönderiyor ve o an müsait olan herhangi bir gönüllü kullanıcının dönüt yapması üzerine kamera yardımıyla canlı bağlantı oluşuyor.
Kamera yardımıyla görmek istediği cisimleri, herhangi bir şeyin son kullanma tarihini,  bilgisayar ile ilgili yaşadığı bir sorunu ya da giymek istediği kazağın rengini çağrısına dönüt yapan gönüllüye gösteriyor. Sesli yanıt özelliğiyle gönüllü kullanıcılar da gördüğü şeyi, görme engelli kullanıcıya aktarıyor ve elinden geldiğince problemin çözülmesinde yardımcı oluyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere, görme engellilerin gözü olmak için, yardımsever insanlara fırsat sunan bu uygulama, çok da uzun olmayan bir süredir verdiği hizmetle bugüne kadar, 20 binden fazla görme engelliye 80 binden daha fazla kez yardımcı olmayı başarmış durumda.

Programın suistimal edilme riskinin göz önünde bulundurulmasıyla her kullanımdan sonra bir raporlama yaparak suistimal eden kullanıcının sistemden ihraç edilmesi sağlanıyor.

Ve Dünyadaki tüm kötülüklere rağmen, böyle şeyleri görünce insanın içindeki umut daha bir yeşeriyor…


Be My Eyes

Powered by Froala Editor

ÖNERİLER