× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Etkinlikler

MART 2020 İSTANBUL SERGİLERİ

Mart ayı boyunca İstanbul'da gidebileceğiniz sergileri, kültür ve sanat etkinliklerini sizler için bir araya getirdik.

by Zeynep Dursun 27/02/2020
İstanbul Modern, Karma Sergi, “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar”

Türkiye’nin kültürel değerlerini günümüze ait yorumlarla yeniden düşünmek ve deneyimlemek amacıyla davet edilen sanatçılar, İstanbul’daki farklı zanaatlar üzerine araştırma yaptılar ve birlikte çalışmayı seçtikleri zanaatkârların atölyelerinde yeni yapıtlar ürettiler. Bu yapıtlar, “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisinde ilk defa gösteriliyor. Sergi, üretilen yeni yapıtların yanı sıra, sanatçıların İstanbul’daki araştırma ve üretim süreçlerini, kentte etkileşime geçtikleri, ilham aldıkları kaynakları, birlikte çalıştıkları zanaatkârlar hakkında bilgileri de ziyaretçilerle paylaşıyor.


Joel Sartore, “National Geographic: Photo Ark”

Vahşi hayatı ve yaşam alanlarını etkileyen konulara dair farkındalık artırmayı hedefleyen Photo Ark sergisi, National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore imzasıyla Türkiye’deki hayvanseverler, doğa ve fotoğraf tutkunlarıyla buluşuyor. Fotoğrafçı Joel Sartore’nin birçok farklı türden hayvanı, vahşi yaşam koruma alanlarında ve stüdyo kalitesinde çektiği fotoğrafları, biyoçeşitliliğin bir arşivi niteliği taşıyor. Sergi, 15 Nisan’a Kadar Ücretsiz Olarak Akaretler’de. Özellikle de çocuklarınızla beraber gitmenizi tavsiye ederiz.

Dirimart, Fahrelnissa Zeid, “Üç Kişilik Oyun”

Dirimart, Türkiye’de modernizmin önde gelen isimlerinden Fahrelnissa Zeid’in gençliğinde yapmaya başladığı ve 1975’te Amman’a taşındıktan sonra hayatının son döneminde ağırlık verdiği portrelerinden bir seçki sunmaktan mutluluk duyar. Farklı dönemlerini temsil eden bu portreler, izleyiciyi sanatçının yirminci yüzyıla yayılan pratiğini keşfetmeye davet ediyor.


Meşher, Alexis Gritchenko, “İstanbul Yılları”

“Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları,” usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Meşher, sanatçının büyük bir hayranlık duyduğu şehre ziyaretinin 100. yılında dönemin İstanbul’unu yansıtan 150’yi aşkın suluboya, guaş, karakalem ve yağlıboya eserini bir araya getiriyor.


Salt Beyoğlu, Karma, "bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul"

Bauhaus tasarım anlayışının çeşitli ülkelerdeki yorumlarına bakan bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul sergisi kapsamında SALT’ın hazırladığı bu bölümde, Türkiye’deki temel tasarım ve temel sanat eğitimlerinde öncü yaklaşımlar ve eğilimler irdeleniyor. 1940’lardan 1970’lere İstanbul Teknik Üniversitesi, Devlet Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi), Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) işlenmiş bir grup ders, ikişer haftalık arşiv sunumları ve birer günlük dört atölyeyle incelemeye açılıyor.

ÖNERİLER