× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Gezinti

İÇİNİZİ ISITACAK BİR ŞEHİR; STOCKHOLM

Stockholm; yardımsever insanları, güzel kahveleri ve çörekleri, bisikletli yolları, huzurlu muhteşem parkları ile tam anlamıyla içinizi ısıtacak bir şehir..

by Feryal Hasan 20/09/2019
İçinizi ısıtacak denildiğinde akla hep plajlar ve güney rotaları gelse de, Stockholm sıcak ve yardımsever insanları, güzel kahveleri ve çörekleri, bisikletli yolları, huzurlu muhteşem parkları ile tam anlamıyla içinizi ısıtacak. Şehre ayak bastığınız andan itibaren güvende olma, rahatlık ve huzur hissini tam anlamıyla deneyimliyorsunuz.

Küçük iç mekânların çoğunda İkea'daymışsınız hissi veren bu şehir, sokaklarında dolaşırken aniden her yerden kaşınıza çıkabilen görkemli tarihi yapılarıyla da şaşırtıyor. Ulaşımda, kafe ve restoranlarda, müzelerde, şehir planında bile çocuklara ve öğrencilere yaşam kolaylığı sağlandığını görebileceğiniz Stockholm, turistler için de oldukça kolay bir rota. Öyle ki, birkaç günün sonunda kendinizi evinizde gibi hissetmeye başlıyorsunuz. 

“Fika” kültüründen mi kaynaklı olup olmadığını çözemediğimiz bir konu kahvenin istisnasız her yerde çok güzel olmasıydı. Genç, yaşlı, öğrenci, çalışan, turist herkeste ve günün her saatinde bisiklet ve scooter kullanımı çok yaygın. 

Stockholm'e gittiğinizde mutlaka yapın-görün-gezin tavsiyeleri saymakla bitmiyor. Görülecek müzeler ve alanlar sonsuz sayıda. Yine de 3-4 güne rahatlıkla sığdırabileceğiniz en güzellerini aşağıda listeledik: 


  • Metro durakları; tam 90 metro istasyonu, 150’den fazla sanatçı tarafından tasarlanarak, dünyanın en uzun sanat galerisi unvanını almayı hak etmiş. 
  • Skansen Açık Hava Müzesi; dünyanın en eski açık hava müzesi özelliği ile tarihe geçmiş. Müzeye giriş yaptıktan sonra tarihi görünümlü bir füniküler hattı ile harika manzarayı izleyerek çıkılan hayvanat bahçesi, kilise, tarım alanları, çiftlikler ve fırınların olduğu alana çıkılıyor. İçerisindeki geleneksel kıyafetli çalışanlar, sizi eski dönemlere alıp götürüyor. Buraya bir tam gün ayırabilirsiniz. İçindeki alanlar gezmekler bitmiyor. 
  • Gamla Stan; her sokağında fotoğraf çekmeye değer bir yapı bulunan bu bölgeye, dolu şarjla veya bir powerbank ile gitmenizi öneririz. Özellikle, Stortorget Meydanı çok popüler ve görmeye değer. 
  • Tekne Turu; Strömkajen bölgesinden farklı çeşitlerde farklı bölgeleri içeren ve uzunlukları/süreleri rotaya göre değişen turlar mevcut. 
  • Bisiklet/Scooter Kiralama; bu şehrin ruhunu en iyi bir bisiklet veya scooter turuyla içinize çekebileceğinizi söylüyorlar
  • Vasa Müzesi; 17. Yüzyıldan kalma bir savaş gemisi, çıktığı ilk seferde batsa da, bir sanat müzesi gibi tasarlanmış devasa bir yapı.


ÖNERİLER