× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Gezinti

SRİ LANKA - GÖRÜLECEK YERLER VE İPUÇLARI

Sri Lanka Gezilecek Yerler, Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

by Seda Arduc 17/09/2019
Sri Lanka Hindistan’ın güney doğusunda, koskocaman Hindistan’ı düşününce yanında bezelye gibi kalan bir ada ülkesi. Hint Okyanusu’nun güzelliği tartışılmaz bir gerçek. Zaten Maldivler ’in de Hint Okyanusun’da olduğunu göz önüne alırsak bu hiç de şaşırılacak bir gerçek değil. İşte Sri Lanka’da bu güzel okyanusla çevrili, Maldivler’e sadece bir saat uzaklıktaki küçük ama bir o kadar ilginç bir ülke.

Sri Lanka her karış toprağı yemyeşil, birçok tropikal meyvenin ve kuşların ev sahibi bir ülke. Popülasyonun %70’i Budist. Neredeyse %10’u Müslüman ve %7’si Hristiyan. Tüm nüfus ise 22 milyon civarı. Evet, küçük görünen bir ada… 22 Milyon insan… Haliyle Sri Lanka’ya gittiğinizde aşırı huzurlu şehirler ve aşırı huzurlu toplu taşıma yolculukları beklememek baştan en güzeli olacaktır.
Sri Lanka’nın tarihi 125.000 yıl öncesine ve belki de 500.000 öncesine dayanıyor. Ülke doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yapılacak birçok şey sunuyor. Özellikle Avrupalı backpacker’ların akın akın gittiği bu ülke, yakın zamanda yaşanan terör saldırılarından dolayı biraz durgunlaşmış olsa da çok kısa zamanda tekrar eski turist akınına kavuşacaktır. 

Gelelim Sri Lanka’da görülecek yerlere, yapılacak şeylere ve birkaç ufak yardımcı olabilecek ipuçlarına…Sri Lanka’da Görülecek Yerler

Diyelim ucuz’a uçak biletini bulduk… Gidiş dönüş biletimiz hazır. Sri Lanka 30 gün’e kadar Turistik seyehatlerde bir  ETA vize istiyor . (Link aşağıda) Birkaç gün önceden alabileceğimiz işlemleri kolay olan bu vize işini de hallettik, şimdi sıra da Sri Lanka da nereyi göreceğiz.

Her ne kadar küçük bir ülke gibi dursa da, Sri Lanka’da bir şehirden bir şehire gitmek 7-8 saati bulabilir. Tren yolları ülkenin hemen hemen her yerine kurulu ve trenle yolculuk etmek hem hesaplı, hem de eğlenceli ancak tren yolculukları otobüslere göre biraz daha yavaş. Yolların da zaman zaman engebeli ve zaman zaman gelişmemiş olduğunu hesaba katarsak, kalacağınız gün sayısına göre gideceğiniz yerleri iyi hesaplamanızda fayda var.

Dambulla ve Sigirya 


Dambulla Sigirya veya diğer adıyla Lion Rock (Aslan Kayası)'ı içinde barındıran, kuzeyde bir kasaba. Bu kasabanın yerleşimi neredeyse M.Ö 7 ila 3 yıllarına dayanıyor. Dambulla Sri Lank'nın en iyi korunmuş mağara tapınağına ve bir çok antik değerli kalıntılara sahip. Sigirya kayasındaki resimler, bahçeler ve tabii kayanın kendisi görülmeye değer. Bu kasaba Sri Lanka tarihi ve budizm tarihi açısından önemli bir kültür mirası. Kültür Şehri, KANDY 


Sri Lanka’ya vardınız. Havalimanından inip vakit kaybetmeden bir trene atlarsanız, seçtiğiniz trene göre Colombo’da Forth Railway istasyonundan kalkan trenlerle 5-6 saatte Kandy’e ulaşabilirsiniz. Tren bileti 300-400 Rupi civarı.
Kandy ülkenin merkezinde, çok önemli bir kutsal emanet olan Budha’nın (Temple of Tooth) dişinden tutun çay bahçeleri, göl manzarası ve botanik bahçesiyle görülecek birçok şeye sahip bir şehir. Kandy şüphesiz Sri Lanka’da görülecek yerlerin başında.

Nanu Oya

Nanu Oya ismini Nanu Oya nehrinden alıyor. Ülkenin ilk defa çay üretilmeye başlanan ve aynı zamanda en serin şehri olan Nuwara Eliya’ya yakın bu küçük köy aslında Sri Lanka’da görebileceğiniz en güzel manzaraları vaad eden meşhur mavi trenin ilk durağı. Hem civarda kalıp birçok popüler ve önemli hiking rotalarını izleyebilir hem de çay tarlalarının ve fabrikalarının tadını çıkarabilirsiniz. Ve tabii sonra buradan trene atlayıp Ella’ya doğru nefes kesici manzaralara yelken açabilirsiniz.  Muhteşem Dağlarla çevrili en turistik şehir, ELLA

Ella’ya ilk vardığınızda trenden akın akın turist indiğini ve sanki birden bire Sri Lanka’da değil de kendinizi Avrupa maskesi giymiş garip tropikal bir bölgede olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Doğru yerdesiniz, Ella’ya hoş geldiniz. Ella çay tarlaları ile dolu nefis doğa güzellikleri ile çevrili ufak bir kasaba. İklimi çok güzel ve çevresinde yapılacak şeyler çok olduğu için, planladığınızdan daha uzun süre kalabilirsiniz.

Ella’da bir gün Little Adam’s Peak’a tırmanıp, öteki gün Ella Rock’a çıkabilirsiniz. Tabii oraya kadar gitmişken ülkenin en eski demiryolu köprülerinden sayılan Nine Arch Bridge’i görmeden dönmek istemezsiniz. Eğer Sri Lanka yemekleri ile aranız mükemmel değilse, Ella’da damak zevkinize göre yiyecek içecek seçeneği bulabilirsiniz.  Zaten turistik bir alan olduğu için Ella’da yeme içme diğer yerlere göre daha pahalı olacaktır, özellikle batı lezzetleri arıyorsanız yerel restoranların iki veya üç katını ödeyebilirsiniz.

Udawalawe


İsmini okumakta zorlandığımız ve kaldığımız sürede bile ezberleyemediğimiz bu kasaba, Asya filleri görme garantili Udawalawe National Park’a çok yakın. Çoğunlukla kaldığınız hostel veya hoteller’den ayarlayabileceğiniz Safariler ile Doğal Milli parka gidebilir birçok tavus kuşu, birçok fil ve timsah görebilirsiniz. Konaklamanın ve yemeğin çok ucuz olduğu bu kasaba’da ortalama safari fiyatları kişi başı $20 civarı.

Ve eğer ekstra zamanınız var ise,  Udawalawe Elephant Transit Home”u ziyaret edip yavru filleri beslenme saatlerinde izleyebilirsiniz. Beslenme günde belirli saatlerde 2-3 kez yapılıyor. Saatlerini öğrenip gitmekte fayda var. Hayatınızda filleri ilk defa görecekseniz, bu tatlı deneyimi 
kaçırmamalısınız.


Mirissa


Mirissa Sri Lanka’nın güney sahillerinin inci sahil kasabası. Masmavi okyanusu, güzel sahilleri ve palmiye ağaçları ve eğlenceli gece hayatı ile ünlü. Sörf olanakları, dalış, balina izleme ve birçok turistik aktivite sunan bu tatlı kasaba sezonunda gittiğinizde kalabalık ve pahalı olabilir.

Özellikle aralık, ocak aylarında en yoğun zamanlarını geçiren bu şehir’e gitmeden kalacak yerinizi ayarlamanız çok iyi olur çünkü yer bulamayabilirsiniz.

Mirissa’ya ittiğinizde Temple Point’de gün batımını izlemeden ve Mirissa Beach’de denize girmeden dönmeyin deriz. Mirissa ayrıca Galle şehrine otobüs ile 40 dakika mesafede bir kasaba olduğu için günü birlik Galle’ye gidip Galle Forth’u ziyaret etmeninizi öneririz.

Biz Ağustos aylarında kaldığımız için birçok ucuz Airbnb seçeneği ile karşılaştık. Gecelik ortalama 800 rupi ile 2.500 rupi arasında yerler gördük. Muson mevsimi olduğu için sivrisinekler ekstra fazlardı. Aman sinek kovucularınızı çantanızdan eksik etmeyin. Tabii Ağustos ayı ışıl ışıl güneşli ve durgun bir deniz için en iyi zaman değil. O yüzden aradığınız bu ise sezonda gitmeyi tercih edin. Yoksa havanın kapalı ve denizin dalgalı oluşuyla hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Sri Lanka’ya Gitmeden önce bilmeniz gerekenler ipuçları

  • Gidilecek en güzel mevsim güneyi, batısı ve orta bölgeler için ekim ve mayıs aralığı, kuzey ve doğusu için nisan ve kasım arası uygun olacaktır. Mayıs ve eylül arası orta ve güney bölgeler için Muson Dönemi’dir. Ancak Sri Lanka’da temmuz ve ağustosta başta Kandy olmak üzere birçok festival düzenlenir ve Sri Lankalıların da seyahat ettiği tatil zamanlarıdır.  
  • Tapınaklara giderken uzun giysileri tercih etmelisiniz, aksi taktirde saygısızlık olarak algılanır.
  • Yemekler genelde bolca acılı ve baharatlı.
  • Güneyde turist tuzaklarına dikkat! Güvendiğiniz insanlardan ortalama otobüs fiyatlarını öğrenirseniz turist olduğunuz için daha fazla para ödemekten kaçınabilirsiniz. Para birimi Sri Lanka Rupisidir.Genel anlamda İngilizce konuşanları bulabilmek mümkün ama orta yaşlı yerli halk İngilizceyi iyi bilmiyor. O yüzden offline haritalar ve ihtiyacınız olan kelimeleri telefonunuza kaydedip gezmek yardımcı olabilir.
  • ÇAY. Gerisini siz tahmin edebilirsiniz. Çayın Türk çayına göre biraz daha hafif oluşuna şaşırabilirsiniz ama gittiğiniz her yerde aynı Türkiye’deki gibi ikram edildiğini göreceksiniz. Geri çevirmek tavsiye edilmez J Hem çaya niye hayır diyesiniz ki?
  • Son olarak Sri Lankalıların aşırı sıcakkanlı ve yardımsever sevecen insanlar olduklarını göreceksiniz. Ama dünyanın her yerinde kötü niyetli ve sıkıntı çıkaran insanlar olduğunu unutmamakta fayda var.
  • Sri Lanka’yı görülecekler listenize eklediğinize pişman olmayacaksınız.

 

ÖNERİLER