× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Kendin Yap

KENDİN YAP : DOĞAL VE BİTKİSEL RUJ YAPIMI

Evde, doğal ve bitkisel rujlar hazırlamaya ne dersiniz? Birbirinden kolay farklı ruj tariflerini sizler için derledik.

by Gizem Şakar 14/04/2020
KIRMIZI TURP İLE RUJ YAPIMI
Malzemeler
1 adet orta boy kırmızı turp
3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı bal

Nasıl Yapılır? Kırmızı turpu güzelce yıkayın ve kabuklarını soyup rendeleyerek suyunu çıkarın. Rendelediğinizde sulanan turpu temiz bir tülbent yardımıyla sıkarak suyunu ayrı bir kaba alın. İçine Hindistan cevizi yağını ve balı ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı temiz bir kaba aktarıp buzdolabında en az 10 dakika bekletin. Hazırladığınız ruju buzdolabında ya da oda sıcaklığında muhafaza ederek  1 ay boyunca  kullanabilirsiniz. 

PANCAR İLE RUJ YAPIMI
Malzemeler
1 adet orta boy pancar
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
3 yemek kaşığı zeytinyağ
1,5-2 yemek kaşığı bal

Nasıl Yapılır? Pancarı temizleyip kabuklarını soyun ve rendeleyerek sulanmasını sağlayın. Sulanan rendelenmiş pancarları temiz bir tülbentten geçirerek suyunu ve posasını ayrı yerlere çıkarın. Suyunu alıp içine diğer tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Karışımınız homojen bir kıvama gelince küçük, temiz ve kapaklı bir kaba aktarın ve buzdolabında bekletin. 1 ay boyunca buzdolabında saklayarak kullanabilirsiniz. Bu ruj içinde zeytinyağı olduğu için dudaklarınızın kurumasına engel olur.

GIDA BOYASI İLE RUJ YAPIMI
Malzemeler
1 yemek kaşığı vazelin
1 çay kaşığı dilediğiniz renk gıda boyası
Mikro dalga fırın
Çakmak veya içi su dolu kahve makinesi

Nasıl Yapılır? 1 yemek kaşığı vazelini mikrodalgaya dayanıklı kaba koyup eritin, mikro dalganız yoksa bir yemek kaşığı vazelinin altına çakmak çakın eriyecektir. Kahve makinesinin buharı ile de eritilebilir.Eriyene vazeline pembe, kırmızı mor ne renk ruj yapacaksanız, o renk gıda boyasından 1 çay kaşığı katın, dilerseniz 1 tatlı kaşığı gliserini de içine ekleyin(gliserin kullanmanız şart değil), iyice karıştırın.Küçük bir kavanoza koyun, kapağını kapatın buzdolabında katılaşmaya bırakın.

KAKAO İLE RUJ YAPIMI
Malzemeler
2 adet boş metal kap
3 tatlı kaşığı bal mumu
3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 tatlı kaşığı kakao ( eritilmiş çikolatada olabilir)

Nasıl Yapılır? Bal mumu ve Hindistan cevizi yağını ısıya dayanıklı bir kaseye cam kaseye koyun ve eritin. Erittiğiniz karışımı iyice karıştırın. İçine kakaoyu ekleyin.Karışımı soğumadan boş metal kaplara dökün. Buzdolabında  2 saat bekletin. Rujunuzu 1 ay boyunca oda sıcaklığında bekletin.
ÖNERİLER