× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Kendin Yap

KENDİN YAP: ECO PRINT

Eco print bitkileri kullanarak uygulanan bir baskı tekniğidir. Bu teknik ile çiçeklerin ve yaprakların şekillerini ve renklerini kumaş üstüne kendi zevkinize göre yerleştirip özel bir tasarım hazırlamaya ne dersiniz?

by Gizem Şakar 12/04/2020
Eco printi uygularken sadece  düz beyaz tişört kullanmanıza gerek yok. Gömlek , elbise , eşarp , yastık kılıfı ya da masa örtüsü gibi farklı kumaşlar üstünede uygulayabilirsiniz. Çiçeklerin ya da yaprakların birbirinden farklı şekillerini ve renklerini kumaşın üstüne uygulamak içinse tek yapmanız gereken zevkinize göre bir tasarım yapmak.Sadece yapraklar ve çiçekleri değil, ağaç kabuklarını, bitki köklerini bile bu uygulamada kullanabilirsiniz. 


Yeni sezonda adından söz ettiren  ve ünlü moda markalarının da dikkatini çeken bu tasarımı  bu sene İlkbahar - Yaz 2020 koleksiyonunda  kullananlardan biri de ünlü moda devi DIOR!

Gerekli Malzemeler
Sicim
Plastik eldiven
Önlük
Kapaklı kavanoz
Ahşap sopa
Bitkisel kumaş ( Keten, pamuk)
Hayvansal kumaş ( İpek, yün)
Çiçekler 
Yapraklar 
Zevkinize göre her türlü bitki
Bakır ya da demir 

Kumaşlarla çalışırken, renklerin kumaşa geçmesi için mordan kullanılır. Eğer yaprak ve çiçek uygulayacaksanız mordan kullanımı şarttır. Ancak bakır, demir gibi malzemelerin boya ve desenlerini kumaşa geçirmek için mordana ihtiyaç duyulmaz, çünkü onlar suyla temas ettikleri anda oksitlenip paslanarak kendi renklerini direkt kumaşa aktarırlar.


Uygulama 
Boyamak için ağzı kapalı  bir kavanozda ya da kovada kumaşı iple sarılı halde paslı suda bekletin. Kumaş yeteri kadar boyayı emdikten sonra açıp kurutun. Ardından renk ve desenlerini aktarmak istediğiniz  çiçekleri ve yaprakları kumaşın üstüne zevkinize göre yerleştirin. Sonrasında kumaşı ahşap bir sopa etrafına sıkı sıkı sarın ve bir saat kadar suda kaynatın. Kaynatma işlemi bittikten sonra bir poşete koyun ve en az bir hafta kadar poşette bekletin. Ardından yavaşça kumaşı açın ve pH değeri nötr olan (pH 7) bir sabunla yıkayın. Sabunun pH değeri bu noktada çok önemli, çünkü kullanacağınız diğer sabunlar renklerin ve desenlerin bozulmasına neden olabilir. Ve kendi ellerinizle hazırladığınız tasarımınız artık hazır  güle güle kullanın :)

ÖNERİLER