× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Kendin Yap

KENDİN YAP : EV YAPIMI SAĞLIKLI OYUN HAMURU

Çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştiren oyun hamurlarını evde daha sağlıklı yapabilirsiniz. Kolayca hazırlayabileceğiniz tarifler modahayat.com'dan geliyor.

by Gizem Şakar 16/04/2020
1.OYUN HAMURU TARİFİ

MALZEMELER
3 su bardağı un 
1 su bardağı su
1/2 su bardağı tuz
2 çorba kaşığı bebek yağı 
Çeşitli renklerde gıda boyası

YAPILIŞI
Derince bir kabın içinde un, tuz su ve bebek yağını karıştırıp güzel bir hamur elde edene kadar iyice yoğurun.  Hamurunuz kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam edin.  Hamuru elinizdeki gıda boyasının renk sayısına göre  bölüp, her parçaya gıda boyasını azar azar ekleyip yoğurmaya devam edin. Gıda boyasını az miktarlarda ekleyip yoğurmak oldukça önemli çünkü gıda boyasının hepsini birden eklerseniz hamurunuz yapışkan olabilir. Hamurunuzu renklendirdikten sonra, sıra  çocuklarınız ile oynamaya geliyor. 

2.OYUN HAMURU TARİFİ ( PİŞİRİLEREK)

MALZEMELER
1 su bardağı un
1 su bardağı su 
Yarım su bardağı tuz
 2 çorba sıvı yağ
 2 çorba kaşığı elma sirkesi
Çeşitli renklerde gıda boyası ya da parmak boyası 

YAPILIŞI
Önce unu ve tuzu karıştırın. Elma sirkesini su ile birlikte ekleyin. Hazırladığınız hamuru hangi renkleri kullanacaksanız o kadar parçaya bölün. Gıda boyalarını sıvı yağ ile birlikte hamurlara ilave edin ve kısık ateşte ezerek pişirmeye başlayın. Hamur ortada toplanarak tavadan ayrılınca ateşten alın ve soğumaya bırakın. Hazırladığınız hamurları kurumamaları için kapalı plastik saklama kaplarında ya da cam kavanozlarda saklayın. Herkese iyi eğlenceler :) ÖNERİLER