× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Kendin Yap

KENDİN YAP-PORTAKAL KURUSU

Şu anda tam da mevsimi olan, yüksek C vitamini içeren portakalı kış aylarında evinizde kurutarak hem doğal bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz hem de süslemelerinizde kullanabilirsiniz. Nasıl hazırlayacağınızı sizler için anlattık.

by Zeynep Dursun 16/02/2020
Kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Özellikle de evde kendi kuruttuğunuz meyveleri tüketmek ayrı bir keyif. Sizler için kış meyvesi portakalı nasıl kurutmanız gerektiğini anlattık. Ara öğünlerinizde, pasta süslemelerinizde, çaylarınızı tatlandırma hatta hediye süslemelerinizde bile kullanabileceğiniz portakal kurusu kullanbilirsiniz. Şimdi ihtiyacınız olan malzemeleri saymakla başlayalım;
2 adet portakal (veya daha fazla yapmak istediğiniz miktara bağlı)
Yağlı fırın kağıdı/Silpat 
Bıçak 
Peçete 
Fırın 
Öncelikle fırınınızın fan ayarında 100 dereceye ayarlayın. Fırın ısınırken sizde portakal dilimlerinizi hazırlamaya başlayın. 
Portakalları ne çok ince ne de çok kalın olacak şekilde halka halka kesin. Oluşturduğunuz dilimlerin suyunu peçete yardımı ile biraz alın. Fırın kağıdı serili tepsinize dilimleri dizin ve her fırına göre değişse de yaklaşık 3 saat boyunca pişirin. Ama yarım saatte bir portakalları çevirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kuruması daha kolay olacaktır. Hazır olduğunda portakalları fırından çıkarın ve oda sıcaklığında iyice soğumaya bırakın. Ardından cam kavanozda güvenle saklayabilirsiniz. 
Umarız bu tarifi denersiniz hem atıştırmalık olarak hem de dekoratif olarak kullanmanızı öneririz. Şimdiden elinize sağlık:)

ÖNERİLER