× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Mekanlar

İSTANBUL’DA ÇAY İÇİLESİ MEKANLAR…

Hayatımızın hemen her yerinde demlikten süzülen bir kültür bizimkisi… Biraz soluklanırken, biraz yorulmuşken, kimi zaman kısa süren el sallamaların öncesinde…

by Filiz Odak Uzun 21/09/2019
Her mevsime, her güne, günün her saatine, insanın her haline, neşesine, kederine, kalabalığına, yalnızlığına birebir.. En koyu sohbetlerinse baş tacıdır.

Samimiyetsiz caddelerden, içi boş alışveriş merkezlerinden sıyrılıp, dünyanın en güzel şehrinde turist olabilme ayrıcalığına sahip olabilmeniz için Moda Hayat ailesi olarak sizlere İstanbul’un en nadide köşelerinde bir bardak çay ısmarlamak istiyoruz.

Vardır sizin de; “Bi gelse de karşılıklı çay içsek” dedikleriniz…

Pierre Loti

Konu çay içmekse ilk akla gelen yerlerden biridir Pierre Loti. İstanbul’un yeditepesine seyir sahipliği yaptığı iddiasını taşıyan İstanbul’un en güzel manzarasına karşı Türk kahvenizi içtikten sonra, tabiki demli bir çay keyfi yapmaktan daha güzel bir şey yoktur.“Bir gün çay içelim seninle. Çaylar benden, manzara senden olsun…” (Orhan Kemal) 

Ağa Kapısı

Bir diğer deyişle başka diyarlara açılan bir gönül kapısı… Tarihi yarımadada istanbulu seyredip, boğazın o güzel dokusunu hissederek manzarasına karşı çayınızı yudumlarken boyut değiştirmiş gibi hissedebilir dahasımı koca şehir İstanbul’u elinizdeki çay bardağıyla selamlayabilirsiniz.
“Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan…” (Necip Fazıl Kısakürek)

Dolmabahçe Çay Bahçesi

Esinti yüzünüze vururken bir yudum çayın verdiği hazzı hiç birşeyin veremeyeceğini hissettiren bu mekanda, boğaza karşı kitabınızın sayfalarında kaybolmaktan kendinizi alamayacaksınız. 


” …basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle…” (Nazım Hikmet Ran)


Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

O zaman bizde Nazım Hikmet’in bu dizelerinden sonra Tarihi Fırın’dan simidimizi alıp Çınaraltı’na gidelim… Her dem taze çayı’da simidimize eşlik etsin, basit yaşayalım lakin yaşamdan tad alarak…“Duydum ki çok güzel sesin varmış. Bize iki çay söyler misin?”Kemal’in Yeri 

Moda’da huzurun adresi olarak bilinen bu mekanda bu kez çayınızı günbatımını izlerken yudumlamanız nacizane tavsiyelerimizden olur..


“…iki çay söylemiştik orda biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni…”(Cemal Süreya)


Galata Kulesi Çay Bahçesi

Konu Istanbul olunca manzaraya karşı çayı yudumlamak elbetteki kaçınılmaz oluyor. Bu kez Galata Kulesi’nin dibinde yer alan bu mekan açık havada Galata’nın ışıkları altında farklı bir atmosfer yaşamak isteyenler için önerilerimizin arasında yerini alıyor.

Ne güzel demiş Âşık Veysel “çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen”

Anadolu Hisarı Güzelcehisar

Boğaz’a muhteşem bir açıdan bakan yeşillikler içinde insana zamanı unutturan nadide mekanlardan.

“Çay, Umutsuzlukları yeniden demleyip, umuda varmaktır. Şairin de dediği gibi ‘Çay’ içiyorsanız bitmemiş bir şeyler vardır…”


Gülhane Parkı Çay Bahçesi

Biz bir ceviz ağacıyız Gülhane Parkı’nda! Çayı demlikle içer, manzaranın en güzeline bakmayı severiz. Çayımıza iki şeker atarız, sırf tek kalıp kırılmasın diye…

Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. (Oğuz Atay)Öyle ya, ne zaman üşüse ellerimiz bir gidişin yokluğunda çay bardağına sarılırız.”iç, için ısınsın” diyen bir ses kucaklar bizi, iki şekeri atarız bardağa ve karıştırırken düşünürüz eriyip giden günleri…


ÖNERİLER