× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

AKTİF KARBON VE DETOKS

Aktif karbon olarak da bilinen aktif kömür, güzellik ürünlerinde ve yiyeceklerde kullanımına ek olarak detoks amaçlı da hayatımıza girdi.

by Feryal Hasan 04/09/2019

Aktif karbonun aslında en bilinen kullanım alanı zehirlenme vakalarında ilk yardım aracı olarak kullanılmasıydı, ancak aktif karbonu artık pek çok restaurant, cafe ve dondurmacının menüsünde, hatta hamburgercilerde bile hamburger ekmeklerinin içinde görebilirsiniz!

Detoks amaçlı kullanılabilen aktif karbon, zararlı toksinleri yakalayarak tutma özelliğine sahip. Vücudun toksinlerden arındırılması için uyguladığımız detokslar, zararlı toksinleri emerek hapsetme özelliği olan aktif karbon kullanımıyla birlikte daha etkin hale gelebiliyor. Ancak bu madde sadece bakterileri ve virüsleri değil; besin değeri yüksek gıdalardan aldığımız değerli vitaminleri, mineralleri, antioksidanları da topluyor ve vücut tarafından emilmesini engelleyebiliyor. Bu yüzden düzenli kullanmayı planlıyorsanız doktorunuz ve/veya diyetisyeninize danışmadan kullanmanız önerilmiyor.

Kötü kolesterolü düşürmesinin yanında sindirim sistemi ve böbreklerin temizlenmesine de yardımcı olduğu bilinen bu havalı siyah maddenin tadı yok, böylelikle yiyeceklerin tadını da değiştirmiyor. Düşük miktarda olmak koşuluyla limonatanıza, dondurmanıza, smoothienize, kahvenize katarak veya yoğurtla karıştırarak kullanabilirsiniz. 

ÖNERİLER