× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

ANTİBAKTERİYEL ISLAK MENDİL KULLANIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Antibakteriyel ıslak mendillerin etkinliği, kullanım alanları ve içeriği hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz? Nasıl kullanmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Hep birlikte bir göz atalım...

by Hüner Aydın 28/01/2021
        Korona virüsün hayatımıza girmesiyle antibakteriyel bir çok ürün de artık vazgeçilmez bir parçamız oldu. Jeller, maskeler, dezenfektan bir çok ürün, spreyler, eldivenler ve ıslak mendiller. Tüm bu ürünleri kullanırken bir çok konuya hassasiyet göstermeliyiz fakat bu yazımızda kısaca antibakteriyel ıslak mendillerden bahsedelim.

Antibakteriyel ıslak mendiller, alkol bazlı ya da özel içerikli bir çok farklı kimyasal ile ıslatılmış Nonwoven olarak tabir edilen tekstil materyalinin paketlenerek üretilmiş halidir.

Eğer alkol bazlı ürünleri tercih ediyorsanız, alkol derecesinin minimum %70 olmasına özen göstermeliyiz. Tercihen %80-90 lik olarak kullanmakta fayda var. Fakat alkol derecesi azaldıkça etkinliğinin de azaldığını unutmamalıyız. 

Marketler de sıklıkla karşılaşmaya başladığımız, TV' de reklamları dönen antibakteriyel ıslak mendiller ile alakalı olarak şunları söyleyebiliriz;
 • Paket üzerindeki ibareye dikkat etmeliyiz. Eğer 'yüzey temizleyici' yada 'surface clean' şeklinde bir ifade var ise kesinlikle cilde temasından kaçınmalıyız. Bu ürünleri mutfakta, banyoda, çalışma alanımızda, spor salonumuzda, sınıflarda yada evcil hayvanımızın dolaştığı alanlarda güvenle kullanabiliriz. Ayrıca toplu taşıma kullananlar içinde oldukça etkilidir.
 • Paket üzerinde 'el temizliği' yada 'hand clean' şeklinde yazılmış ise el temizliğinde kullanabilirsiniz. Fakat yine çocuklara temasından kaçınmalıyız. Ayrıca ürünleri kullandıktan sonra eğer mümkün ise bol su ile durulamakta da fayda var.
 • El temizliği için kullanılan ıslak mendiller cildimizi kurutabilir. Bu yüzden bol bol nemlendirici kullanabiliriz.
 • Cilt dokusuna uygun PH değerinde olmasına dikkat etmeliyiz.
 • İritasyona sebep olmadığı kanıtlanmış ürünleri tercih etmeliyiz.
 • Sadece zaruri durumlarda kullanmaya özen göstermeliyiz.
 • Her iki türde ki ürünler için de kullanılan tekstil materyalinin tüy ve hav bırakmaması önemli bir noktadır. Bu yüzden yumuşaklıkla beraber üründe bir miktar direnç olması da önemlidir.
 • Ürünlerin gün ışığı ve oksijen ile temas etmemesine dikkat etmeliyiz. Uzun süreli kullanımlarda silindirik kutular daha kullanışlı olacaktır. Aynı zamanda pratik bir kullanım sağlar.
 • Fakat seyahat halinde çanta boy olan mini paketlenmiş ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Ürün içeriği bizim için oldukça önemlidir. İçindekiler bölümünü dikkatlice okumalı ve karmaşık içeriklerden kaçınmalıyız. 
 • Paket üzerinde sertifikalar hakkında bilgi olmasına özen göstermeliyiz. FDA, EPA, ISO önemli sertifikalardır.
 • Yine paket üzerinde bakteri (gram + ve gram - ) ve virüs öldürücülük değerine dikkat edilmeli. %99 un üzerinde olanlar tercih edilmelidir.
 • Yapısında methylisothiazolinone  ürünlerden kesinlikle kaçınmalıyız.
Tüm bu detaylara ilave olarak, ıslak mendiller temizleme sürecinde pratik, etkili ve kolay kullanım sağlamaktadır. Fakat her zaman önceliğimiz mümkün olduğunca su ve sabun olmalıdır...

ÖNERİLER