× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

AŞK HORMONU OKSİTOSİN

Hadi! Aşk, sevgi, yalnızlık ve bunun sağlığımızı nasıl etkilediği hakkında konuşalım.

by Merve Karacaoğlu 25/09/2019

Sağlıklı bir sosyal çevreniz var mı?


Kaliteli arkadaşlıklarınız, sizi seven bir aileniz var mı? Aşık mısınız? 

Araştırmalar gösteriyor ki, hastalık ve ölüm oranı yalnız insanlarda daha fazlaymış ve yalnız insanlar herhangi bir hastalık sırasında tedaviye daha geç cevap veriyorlarmış. Boşuna dememişler sevgi her şeyin ilacı diye! 

Seven, sevilen insanlar, mutlu bir aşk hayatı olanlar; ailesiyle, hayvanlarla ve sevdikleriyle fazla vakit geçirenler daha az hastalanıyorlar; kendilerine daha iyi bakıyorlar, depresyona yakalanma oranları daha düşük, tansiyonları gençlerle yarışır seviyede maşallah ve stresi kontrol edebiliyorlar. 

Sarılmak, öpüşmek, sevgi alışverişinde bulunmak, aşık olmak, dokunmak, sevmek beyindeki oksitosin hormonunu salgılatıyor. Bu meşhur sevgi & aşk hormonu oksitosin, modunuzu arttırıyor, enerjinizi yükseltiyor ve etrafa mutluluk saçıyorsunuz, kendinizi iyi hissediyorsunuz ve stres hormonu kortizolu düşürüyor. Bazı araştırmalara göre de uzun ömrün sırlarından biri...

Peki ya hayvanseverler?


Evet, hayvanları sevmek, kedi, köpek sevmek de aynı olumlu etkileri yaratıyor. Hayvanlara sarılın, sevginizi verin. Ailenizi, arkadaşlarınızı sevin, onlarla vakit geçirin, kucaklayın, hediyeleşin, dokunun, el ele tutuşun. 

Özet olarak birbirimizden bu kadar nefret etmek, ötekileştirmek, birbirimizi bu kadar itmek yerine kucaklayalım, sevelim, sevilelim. Teletabiler gibi sarılalım sıkı sıkı. Bol bol oksitosin salgılayalım.

Sizi seviyorum, hepinize sarılıyorum!
ÖNERİLER