× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

BİLDİĞİNİZ TÜM DİYET KLİŞELERİNİ UNUTTURACAK ELİMİNASYON DIYETİ

Sağlıklı beslenmeye başladığımdan beri, yıllardır denemek istediğim ve sürekli ertelediğim bir protokol var; eliminasyon diyeti.

by Merve Karacaoğlu 20/11/2019
Geçtiğimiz günlerde fonksiyonel tıp diyetisyeni ve koçu olan arkadaşlarım, ‘online eliminasyon diyeti grup çalışması yapıyoruz, gel davetlimiz ol’ deyince, balıklama atladım. Fazla atlamışım ki, hatta iki ayrı gruptayım desem.

Bir grup yarın başlıyor, diğeri de haftaya. Üzerimdeki baskı büyük anlayacağınız ama grupla birlikte yapacağım için kendimi şanslı hissediyorum. Eliminasyon diyeti fonksiyonel tıp doktoru/diyetisyenine gittiğinizde alerjiler, bitmek bilmeyen ağrılar, kronik, otoimmun hastalıklarda ilk uygulanan beslenme programı.

Bağışıklık sistemi, sindirim sistemi sorunlarını düzenler, toksin yükümüzü azaltır, inflamasyonu azaltır, bedeni arındırır ve iyileştirir.
Yaşam kalitenizi yükseltir. 
Uçuşa geçersiniz resmen! 
Beslenmemizden 21 gün hassasiyet yaratacak şüpheli besinler gluten, şeker ve tatlandırıcılar, süt ve süt ürünleri, yumurta, alkol, kahve, siyah çay, yer fıstığı, mısır, işlenmiş et, soya ve soya ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, dana eti, gluten içeren tahıl ve unlar, patlıcan, biber, domates ve sarı patates çıkıyor.
21 gün sonunda bu besinleri vücuda tekrar tanıtarak tepkiler gözlemleniyor.

E peki neler serbest?

Çiğ kuruyemişler, yağlı tohumlar, glutensiz tam tahıllar (karabuğday, teff, kinoa, siyah veya basmati pirinç vb), küçük, deniz ve mevsim balıkları, organik serbest gezen kuzu eti, sakatatı ve organik tavuk... Sebze, meyve, filizlenmiş veya fermente edilerek pişirilmiş dozunda bakliyat, sağlıklı yağlar, maden suyu.Benim için en zoru yumurta, çay, kahve ve az da olsa her gün tükettiğim keçi peynirini beslenmemden çıkarmak olacak. Glutensiz, şekersiz beslenmeye, süt, yoğurt tüketmemeye alışığım. Ama siyah çayın tiryakisiyim. Kahveyi de hayatımda en fazla 3 gün içmeden durmuştum. 
Neyse sınavım büyük, yarın başlıyorum!
21 gün boyunca sabah/akşam yediklerimi paylaşmamı ister misiniz? Takipte kalın.
Bu süreçte 2 öğün beslenme düzenimi de sürdürmek istiyorum.
Şimdi ‘ay yenecek ne kaldı?’ diye düşünmeyin.
Çok güzel sofralar kuracağım.
Gazam mübarek olsun!
21 gün sonunda asalım bayrakları!
Hep birlikte gözlemleyeceğiz süreci, hadi bakalım.

ÖNERİLER