× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

BU BAKIMI KESİNLİKLE RUTİNİNE EKLEMELİSİN!!

Dolgun ve neme doymuş dudaklar mı? Çözümü artık çok kolay! Malzemelerini al, beraber yapalım..

by İlayda Budak 18/09/2019
Kendimize iyi bakıyoruz değil mi? Kendimize verdiğimiz değer hayatımızın daha kaliteli olmasına yarar ve biz vücudumuz, aklımız, psikolojimiz ve çevremizle bir bütünüz. Vücudumuza ve cildimize ne kadar önem verirsek kendimizi o kadar iyi hissederiz. Bu nedenle, bugünkü yazımda sizlere bir cilt bakımı rutininden bahsetmek istiyorum. 

Malum önümüz kış. kış deyince benim aklıma ilk olarak kurumuş bir cilt; hatta ve hatta kuruluk sebebiyle oluşan çatlaklar geliyor. Nemsizliğin sebep olduğu kuruluğun verdiği acı da yanında cabası. Tabi ki bu acıdan kurtulmanın da yolları var!


Sevgili okur, koltuğunu dik pozisyona getir! Paylaşmak için bende en az senin kadar sabırsızlanıyorum. Bugün size anlatacaklarımın vazgeçemeyeceğiniz bir ritüel olacağından eminim. 


Bugünki konumuz: DUDAKLAR!

Güzel br ruj kendisini taze ve neme doygun dudaklarda gösterir! 

Bakım için kullanacağınız malzemelerden teker teker bahsedeceğim. Bu malzemelerin mutfağınızda yer aldığından eminim. Evet, yanlış duymadınız mutfağınızda!

İlk adım: Peeling.

Peelingin amacı, hangi bölgeye yaparsanız yapın vücudu ölü deriden arındırmaktır. Aynı zamanda, içerisindeki partiküller her temasta kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Hızlanan kan dolaşımı demek hücrelerin sürekli yenilenme halinde olması demektir. Sürekli çalışan hücreler de, neme doymuş bir cilt anlamına gelir. E ne demiş atalarımız? İşleyen demir pas tutmaz. 

Peeling’in faydaları saymakla bitmez belki ama biz kadınların en çok hoşuna gidecek olanı daha dolgun ve daha kırmızı dudaklara sahip olmak olsa gerek. Peeling işleminden sonra dudaklarınız olduğundan daha dolgun bir görünüme sahip olur. Kanın dudaklarınıza daha fazla nüfuz etmesiyle birlikte dudağınızda oluşan o solgun görüntüyü yok ederek, dudaklarınızın daha canlı ve belirgin olmasını sağlar. 

Ancak her cilt bakımı işleminin olduğu gibi peeling işleminin de püf noktaları var. 

Şimdi tarife geçelim. Sadece bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı zeytinyağı kullanacağız. Malzemelerimizi bir kase içerisinde güzelce karıştırıyoruz. Ardından elde ettiğimiz karşımı parmaklarımız yardımıyla dudaklarımıza uyguluyoruz. Dudak kadar küçük bir bölge için temizleme aletleri bulmak zor, bu nedenle en büyük yardımcınız parmaklarınız olacaktır. Bu aşamada ellerimizin temiz olması çok önemli.  Unutmuyoruz ki, uygulamayı çok bastırmadan, dudak dokusuna zarar vermeden yapmalıyız!  Yaklaşık 2-3 dakika kadar dudağımızı karışım ile ovuyoruz. Süre dudağınızın kuruluk seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, 5 dakikayı aşmaması dudağınızın şeker nedeniyle yaşadığı çizilmeden zarar görmemesi açısından önemli. 

Ovalama işlemini tamamladıktan sonra dudağımızı nemli bir peçete yardımıyla siliyoruz. İşte bu kadar!

Dudaklarınızda müthiş bir yumuşama ve belirgin bir canlılık olacaktır. 

Önerilerim bununla sınırlı değil! Bir diğer alternatif ise dış fırçası yardımıyla dudaklarınızı fırçalamak. Dudaklarınızı hafifçe nemlendirip, nazik haraketlerle fırçaladığınızda, ölü derilerden arınmış, taze, canlı ve yumuşacık dudaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca, hafif bir dolgunluğun da olduğu gözlerden kaçmasın!

Bakım rutininize eklemeniz gereken bir diğer adım ise, dudaklarınızı her gece uyumadan önce nemlendirmek olmalı. Çünkü, dudaklarımız en çok biz uyurken kurur. 

Neredeyse piyasadaki her dudak nemlendiricisini denemiş biri olarak size en memnun kaldığım ürünlerden de bahsetmek istiyorum. Eğer sizde benim gibi çatlamış dudaklardan şikayetçiyseniz, önerilerime kulak verin derim. 

İlk favorim, hepinizin bildiği Blistex mavi kavanoz dudak balmı. Çoğu kullanıcıdan güzel dönüşler almış bir ürün.  Yapısı oldukça yoğun ancak etkisinin uzun süre koruma sağladığı söylenemez ancak Blistex, en çok kullandığım balmlar arasında yerini çoktan aldı bile.  

Etkisini çok sevdiğim iki ürün daha var. Bunlardan ilki, La Roche Posay Cicaplast Levres Baume. Sürdüğünüz anda dudaklarınızın hemen yumuşacık olduğunu ve bir kaç dakika içinde onarıldığını hissedeceksiniz. Bir diğer favorim ise, Vaseline evet evet bildiğimiz vazelin. Kuruluk ve sebep olduğu çatlakların tedavisinde en çok yarar gördüğüm ürün Vaselin'dir.

Dışarıdan yapılan müdahalelerin yanı sıra, içeriden yapılan takviyenin öneminden bahsetmeden olmaz. Her gün en az 2 litre su içmek hem cildin nem dengesini korumasına hem de metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

ÖNERİLER