× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

COVİD-19'A KARŞI BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK, METABOLİZMAYI CANLI TUTMAK İÇİN BESİN VE BESİN TAKVİYELERİ

ALDIĞINIZ BESİN VE BESİN TAKVİYELERİYLE BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN VE METABOLİZMAYI CANLI TUTUN!

by Özge Uçucu 02/04/2020
Herkese merhabalar ! Öncelikle günümüz evde de geçse, mevsim geçişi hepimiz için ekstra bir risk.

Bu süreci olabildiğince güçlü bir bağışıklık, dinç bir beden ve fiziksel olarak da, ruhsal olarak da sağlıklı bir şekilde atlatmak için neler yapmalıyız?


Bağışıklığımızı hangi besinler güçlendirir?


Enfeksiyon karşıtı olan C vitamininden zengin beslenme dendiğinde hepimizin aklına portakal geliyor ise kivinin C vitamininden daha zengin olduğunu hatırlatmak da fayda var!

Turunçgilleri gözünüz ararken, tüm yeşil yapraklı sebzeleri, limonu, mevsim meyvelerini uygun miktarda ve çeşitlilikte tüketiyor muyuz? Kuşburnu, domates, biber, maydanoz, tere, roka, kivi, ıspanak, limon, portakal, brokoli C vitamininde zengin besinlerin başında gelir.

Her gün en az 5-6 porsiyon sebze ve meyvenin tamamını meyveden alma gibi bir hata yapmıyoruz değil mi? 

Propolisi duydunuz mu? İnflamasyon karşıtı, doğal, zararsız antibyotik desek yerinde olur. Arı sütüne ve bala alerjisi olmayanların antioksidan kapasitesi bu kadar zengin olan bu takviyeyi bu dönemde alması doğru bir tercih olacaktır.

Selenyumdan zengin olan mantar, ceviz, ay çekirdeği, brezilya cevizi, susam ve vegan değilseniz yumurta, peynir, hindi gibi besinleri öğünlerinize eklemenizi tavsiye ederim.

D vitamini günümüzün popüler vitaminlerinden ! Nasıl alacağız? Süt, kefir, yoğurt, karaciğer, yumurta sarısı D vitamini içeriği açısından daha zengin besin grupları ancak açık konuşmak gerekirse eksikliği görülen kişilerde besinle karşılamak yeterli olmayabiliyor. Besin takviyesini ihmal etmeyin!

Omega 3 kaynağı balık tüketimini sürdürmek çok mümkün olmuyorsa omega 3 takviyesi tercihimiz olabilir ancak takviye seçiminde uzman önerisiyle EPA/DHA değerlerini de göz önünde bulundurarak sizin için uygun şekilde tüketiniz!

Uzman önerisiyle başladığınız hiçbir takviyeyi yarım bırakmayın lütfen. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için her vitamin ve mineral bizim için çok kıymetli.

Probiyotik kaynağı besinler dışında takviye kullanımını da destekliyorum. Bağırsak sağlığı ve özellikle sporcularda üst solunum yolu enfeksiyon riskini düşürmesi açısından size uygun olan probiyotiği uzmanınıza danışarak kullanabilirsiniz.

Renkli sebze ve meyveler, proteinden zengin besinler, çiğ kuruyemişler, evde hazırlanan sağlıklı alternatifler size iyi gelecekken, yemiş olmak için yediğiniz basit şeker, rafine ürünlerin bağışıklığı güçlendirmenin aksine uyuşuk ve güçsüz bir bedene sebebiyet verebileceğini unutmayalım.

Düzenli uyku ve mümkün olduğunca hareket, psikolojik olarak da fiziksel olarak da bir diğer ilacınız. Lütfen ihmal etmeyin!
ÖNERİLER