× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

DALGALI SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dolgun, bakımlı, hacimli saçlara sahip olmak istiyorsanız bakımını da doğru yapmalısınız. Ancak saç tiplerine göre bakım uygulamalarının değiştiğini hatırlatalım.

by Didem Kuzuoğlu 06/10/2019
Düz saçlar için ayrı, kıvırcık saçlar için, hafif dalgalı saçlar için saç bakım uygulamaları değişiyor, tabi kürleri de… Dalgalı saç bakımı nasıl yapılır, daha güzel bukleler için yapılması gerekenler neler? İşte cevapları!

Saçlarınız kıvırcıksa işiniz diğer saç tiplerine göre biraz daha zor, şimdiden söyleyelim. Çünkü dalgalı ya da kıvırcık saçların bakımı biraz daha uğraş istiyor. Ancak doğru uygulamalarla saçlarınız harika görünebiliyor hem de kuaföre gitmenize gerek kalmadan.


İşte adım adım dalgalı saç bakımı…

Dalgalı saçlara önce krem, sonra şampuan başlığı görünce şaşırmış olabilirsiniz. Çünkü dalgalı saçların bakımında yıkama sırasında kullanılan ürünlerin sırası değişiyor. Eğer sizin de saçlarınız dalgalıysa önce şampuan yerine saçınıza krem uygulamalısınız. Böylelikle saçlarınızın daha kolay taranmasını sağlayabilir ve elektriklenmesini önleyebilirsiniz. Ancak saçlarınızı duş sırasında henüz kremliyken taramanız gerektiğini de hatırlatalım. Saçlarınızı ıslattıktan sonra saç kreminizi, saç diplerinize gelmeyecek şekilde ve yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. 1-2 dakika bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı bol suyla durulamalısınız. Şampuanı ise daha sonra uygulamanız gerekiyor. Dalgalı saçların bir gün arayla yıkanması da daha uygun... Bu şekilde elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz. Saçınızı durularken dikkat! İyi ve bakımlı saçlara giden yolda saçınızı nasıl duruladığınız da önemli. Sıcak suyla duş almak çok keyifli olabilir ancak sağlıklı saçlar için saçınızı çok sıcak suyla yıkamamanız öneriliyor. Saçınızı durularken soğuk su kullanırsanız saçlarınızın daha ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk su saç derisinde canlandırıcı etkiye sahip çünkü kan dolaşımını hızlandırıyor. Böylelikle de saç kökleri çok daha iyi besleniyor. 


Saç kurutmada ısı ayarına dikkat! 


Gelelim saç kurutmaya… Özellikle kış aylarında hasta olmamak için duş aldıktan sonra saçların mutlaka kurutulması gerekiyor. Kurutma aşamasında saçınızın zarar görmesini istemiyorsanız fön makinesinin gücüne ve ısı ayarına dikkat etmelisiniz. Dalgalı saçları kurutmanın en iyi yöntemi fön makinesini soğuk ısı ayarına getirmenizdir. Daha belirgin buklelere sahip olmak içinse saçınızın tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.Dalgalı Saçların Şekillendirilmesi 


Dalgalı saçları şekillendirirken en çok kullanılan ürünler köpük veya saç spreyi oluyor. Bu ürünlerin tek başına saçınızı şekillendirmede yeterli olmayacağını unutmayın. Şekillendirici ürünleri kullanmadan önce kısa süreli maşa uygulayabilirsiniz. Saç spreyi genellikle saçın katılaşmasına ve kalıp gibi görünmesine neden oluyor, eğer böyle olmasını istemiyor ve doğal şekilli bukleleriniz olsun istiyorsanız saçınızsa ıslakken sprey sıkıp daha sonra kurutabilirsiniz. Dalgalı 

Dalgalı Saç Bakımının Olmazsa Olmazları

Dalgalı saçları yıkama, kurutma ve şekillendirme aşamalarının her birine ayrı ayrı dikkat etmek gerekiyor. Bunların yanı sıra dalgalı saç bakımının olmazsa olmazları var. İşte dalgalı saçların bakımına dair püf noktalar:

• Kullanılan saç bakım ürünlerinin saç tipine uygun olması çok önemli. Saç bakım ürünlerinden ancak bu şekilde de maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

• Maske kullanmak da bir tercih… Saç bakım maskesi kullanımı genel olarak unutuluyor. Ancak maskeler saç bakımının olmazsa olmazlarından. Buklelerin daha parlak görünmesi için en az haftada bir kere saç bakım maskesi uygulamalısınız.

• Durulanmayan bakım ürünleri de dalgalı saç bakımı için bir başka seçenek. Buklelerinizin gün boyunca parlak ve şekilli olabilmesi için ve kabarmamaları için durulanmayan bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

 • Dalgalı saç bakımının en önemli püf noktalarından biri saçların kuruyken kestirilmesidir. 

 • Son olarak havluların sert dokuları, saç tellerinin yıpranmasına, incelmesine ve elektriklenmesine neden olabiliyor. Özellikle dalgalı saçların havlu yerine pamuklu bir tişört veya bezle kurulanması tavsiye ediliyor.

ÖNERİLER