× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

DUYGUSAL YEME DAVRANIŞI

Gerçekten Acıktın Mı?

by Bengisu Yazıcı 20/09/2020
Korona virüs salgını sürecinde hepimiz, en az bir kez kendimizi aç olmadığımız halde buzdolabının önünde bulmuşuzdur. Bireyin aç olmadığı halde olumsuz duygular ile baş etme stratejisi olarak yeme durumuna ‘‘Duygusal Yeme Davranışı’’ denir. Duygusal yeme davranışında kişinin sürekli olarak düşündüğü, zihninde çözemediği duygular vardır. Bireyler kendilerini mutlu hissetmek amacıyla özellikle unlu ve şekerli gıdalara yönelirler.

Fiziksel yani gerçek açlık ve duygusal açlık farkının bilinmesi gerekir.
Fiziksel açlık yavaş ilerler ve kişi yiyecek ayırt etmeksizin açlığını bastırmak için yemek ister. Duygusal açlık ise bir anda belirir ve kişiler özellikle karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri yemek isterler. Fiziksel yeme doyduktan sonra iyi hissettirir. Duygusal yeme sonrası ise kişide önce sakinleşme daha sonra ise suçluluk duygusu yoğundur.

Hatırlatıcı notlar hazırlayın
Duygusal açlığa yenik düşmek istemeyen bireyler buzdolabının veya en sevdikleri çikolatanın üzerine ‘‘Gerçekten aç mısın?’’ notu yapıştırabilirler. Bu notu görmek bireyi bir kez daha düşünmeye yönlendirerek farkındalık oluşturabilir.


ÖNERİLER