× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

ELİMİNASYON DİYETİ SÜRECİYLE İLGİLİ GÜNCELLEMELERİM VE MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN CHIRAKER TARİFİM

Herkese selamlar! Öncesinde de bahsettiğim gibi uzun zamandır ertelediğim eliminasyon diyetine başlamak için oldukça endişeliydim.

by Merve Karacaoğlu 22/11/2019
Çay tiryakisiyim ve filtre kahveyi günde iki fincana çıkarmıştım. Yumurtayı da haftada 5 kez günde 2 adet yediğim için en büyük korkum yumurtasız ne yapacağım olmuştu. Çaysız zaten kesin başım ağrır! Kahvesiz ayılamamam da cabası. Peyniri tek çeşide düşürdüm ama peynirsiz günüm geçmezdi. Ya başaramazsam gibi kaygılarım vardı. 

Bugün ikinci günü geride bırakırken, günlerin rahatlıkla ilerlediğini farkettim. Endişe ve korkularım yersizmiş. Yumurtasız gayet doyuluyor ve çaysız, kahvesiz baş ağrım korktuğum gibi olmuyormuş. Zoru kendim kafamda yaratmışım. Bunu fark etmek benim için müthiş bir deneyim oldu.
İnsan başkalarına karşı daha şefkatli ve merhametli olurken, kendine gelince acımasız eleştiriler yapıp, yüklenebiliyor. Eliminasyonun ikinci gününde, duygularıma, içime bakarken, kendimi gözlemlerken şunu farkettim. Kendimi seviyorum ama fazla yüklenmişim, biraz öz şefkate ihtiyacım olduğunu anladım. Yeterince iyi hissetmediğim yönlerimle karşılaştığımda ‘kendine nazik ol’ mesajını aldım, farkındayım ve olumlamalar yapacağım. Sizlerle de hikayemden paylaşırım. Birlikte yapalım. Dün akşam yaptığım tohum kraker acayip tok tutuyor.
Hemen tarifini bırakıyorum.
Chiraker
2 yemek kaşığı chia tohumu
2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu 6 yemek kaşığı ılık suda jelleştirdim.
3 yemek kaşığı karabuğday unu
1 diş ezilmiş sarımsak
ayçekirdeği
kabak çekirdeği içi
tuz
kekik
kimyon
ve 1 tatlı kaşığı besin mayası ekledim. 
Besin mayası (nutritional yeast) tadı peynir gibi veganlar kullanıyor. Badem/kaju peyniri, yoğurdu yapımında da kullanılıyor. Siz peynir tüketiyorsanız peynir de ekleyebilirsiniz, besin mayası şart değil. Yoğurdum, ellerimi ıslattım ve hamuru tepsiye incecik yaydım. Bıçakla hamuru kare kare kestim ve 150 derece alt üst fırında 25 dakika pişirdim. Sonra arkalarını çevirip fırını turboya aldım ve 10 dakika da öyle pişirdim. Çıtır çıtırlar, hemen kavanoza aldım. Bu ölçülerde hazırladığım porsiyonlar yetti hatta arttı bile. Bir kraker 3 gün götürecek gibi.
Bu arada kontrollü pişirin, yakmayın krakerleri.
Beslenme düzeni kararımı sevdim gibi, bu gidişle ile benden çoook kraker tarifleri gelir :)

ÖNERİLER