× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

EVDE ÇALIŞIRKEN KİLO ALMAMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ! #CORONA

Küresel çaptaki koronavirüs salgını sebebiyle birçok firma evden çalışma kararı aldı. Evde çalışırken yeme davranışımızı nasıl kontrol ediyoruz? Nasıl önlemler almalıyız?

by Özge Uçucu 19/03/2020

Mevsim geçişi, bir diğer yandan salgın telaşının üzerimizde yarattığı stres, daha pasif bir yaşama geçişimiz, kilo almamızı daha fazla tetiklemektedir. Peki biz bu süreçte neler yapmalıyız?
Öncelikle alınması gereken önlemleri zaten evde vakit geçirerek, hijyen durumumuza dikkat ederek alıyoruz. Bir diğer yandan unutmamamız gereken bir şey varsa, o da şu: Güçlü bağışıklık sağlıklı bedende olur. Sağlıklı beden ise çok yiyen insanda değil, sağlıklı beslenen, ideal kilo aralığında olan bireyde olur.

Eveet, hareketimiz kısıtlı! Özellikle öncesinde aktif spor yapan kişilerin, yaktığı enerji azaldı. Strese bağlı hormon dengesinin değişmesiyle, yağlanma durumu kontrolsüz gidilirse kapıda ! Bir de bağışıklığını güçlendirmek için evde oturduğu sürece yiyenler, sağlıklı beslenme düzenini, rutin beslenme planını bozanlar var tabi. Onları yaza doğru göreceğiizz !

Öncelikle bol su! Basit bi madde gibi görünse de, ödemlenmenin de, yeme kontrolsüzlüğünün de en kolay çözümü.

Her gün maden suyu! 

Elektrolit dengesi oldukça önemli, sporcular biliir ! 

Güçlü bağışıklık için minumum basit şeker!

Komplex karbonhidratlara kesinlikle yer var ama şu süreçte porsiyonlama çok önemli! 

Protein kaynakları elbette dostumuz ama özellikle şu dönemde, dozunda alınmazsa hareketsiz yaşamda kas yapımı değil, yağlanmaya davetiye çıkarabilir.

Vitamin, mineraller aksatılmasın!  Uygun porsiyonda meyve ve yağlı tohumlar.. Fazlasını aktif yaşam sürdüğümüz dönemdeki gibi vücut tolere edemez, baştan söylemesi..

Tokluk süresini uzun tutmakta fayda var, stres daha çok elinizi yemeğe itecektir. 

Öte yandan evde bilgisayar karşısında yapılan işlerde, yanımızda dilimlenmiş meyvelerin, çerezlerin miktarını ayarlamak çok işimize gelmeyebilir. Ona da dikkaaat!

Oturdukça şiştim, peki neden ? diyebilirsiniz 3-5 güne..Biraz ev içinde hareket etmekte fayda var ve ödem kapıda bilginiz olsun! Hareketsiz yaşam beraberinde ödem sorununu getirebilir. Ödem atıcı besinler stoğunuzda olsun ;) 

Bol lifli beslenin, kabızlık sizi yorabilir. Probiyotiğinizi de, size bu yolda destek gıdalarınızı da mutlaka evde bulundurun. Kuru meyvelerden kuru erik favorimdir ancak günkurusu kayısı ve kuru incir de uygun porsiyonla ile elimizin altında dursun. Belki bunların karışımıyla yapılmış, sabah aç karna tüketilecek marmelat sorununuzu çözebilir !

Çalışanların alışkanlığıdır, güne erken başlayabilirler. Bu da evde geçirilen sürede daha çok yemek yeme fırsatı daha sık öğün olabilir ama öğün sayısını kaçırmamak için ideal bir dönem! 

Sigarayı yeni bırakanlar, menopoz dönemindekiler ve aktif spor yapıp, şuan vakti olmayanlar! Önce bir derin nefes alalım. Benden size minik bir tavsiye: Herkesin önerdiği leblebi, yağlı tohumları çok da elinizin altında çok da tutmayın. Evde geçirilen, biraz da gergin olan şu dönemde psikodiyet üzerinden gittiğimizde herkesin başladığını bitirmeden bırakması kolay olmayacaktır. Sizi çok iyi anlıyorum. Öyle bir endişeniz varsa, ilk etapta daha kontrollü olmak adına biraz daha günü, su ve bitki çayı ile veya fazla tüketimde de sorun yaratmayacak sebze, salata garnitürleriyle geçirin.

 ‘YA HEP, YA HİÇ’ yok canlarım. Evde geçirmek zorunda olduğumuz bu dönemi değerlendirmeye çalışalım. Her büyük sorun gibi bu salgın da geçecek. Yaz geldiğinde keşke değil, iyi ki diyeceğiz. Formumuz da bir yana, sağlığı ve iradeyi çöpe atmak yok. Kontrol ve sağlık sizinle olsun!

Bağışıklığınıza da destek olacak, ödem çayınız da benden!
1 tk yeşil çay + 1 tk mate + ½ limon dilimi + 3 adet karanfil + 1 fındık kadar zencefil + 1 çubuk tarçın

Evde canım tatlı bir şeyler istiyor diyenleri de unutmadık. Bir brownie kıvamında az malzemeli kek iyi gitmez mi?

ŞEKERSİZ ENFES BROWNİE KEK
1 muz + 1 yumurta + 1 çay bardağı kuru dut + 4 hurma + 3 yk süt +2 yk kakao + 1 yk tam buğday unu + 1 çk kabartma tozu, karbonat ve vanilya + 10 adet çiğ fındık.
Kuru dutu blenderdan geçirdikten sonra, fındık hariç kalan tüm malzemeleri güzelce harmanladık ve kalıbımıza döktük. Fındıklarımızı da iri tanelerle üstüne serptikten sonra 170 C’ de ısıtılmış fırınımızda 25-30dk da pişirip, çay veya kahvemizin yanında miss gibi yiyebiliriz.

Sağlıklı ve formda bir dönem olsun!
ÖNERİLER