× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

EVDE VERİMLİ ZAMAN GEÇİRMENİN İPUÇLARI

COVID-19 sebebiyle evde kaldığımız şu günleri nasıl verimli hale getiririz?

by Yelda Öner 25/04/2020
Öncelikle evde verimli zaman geçirmenin sadece çok çalışmak, yapamadığınız tüm işleri bitirmek demek olduğunu düşünmeyin. Mutlu uyuyup, mutlu uyanmak, gün içinde halsiz değil huzurlu hissetmektir verimli zaman geçirmek. Bunun yanında eksik kalan bütün işlerinizi de bitiriyorsanız siz bir süper kahramansınız.
       

  • Mental Sabah Rutini       


-Güne kendi biyolojik saatinize uyacak en erken saatte uyanın ve uyandığınız da biraz daha deyip gözlerinizi kapatmayın. Bilinci tekrar uykuya yönlendirip en az 3.5 saatlik uyku döngüsünü tamamlamadan tekrar uyandığınızda tamamen halsiz bir güne uyanacağınızı unutmayın. 
-Bir bardak ılık su ile kendinizi canlandırın. Bir virüsten korunma yöntemi olarak suyunuzu sirkeli içebilirsiniz. 
-Yapmamız gereken en önemli şey ise pijamalardan kurtulup yeni kıyafetler giymek. Bu sizi hantallıktan kurtaracak ilk silahımız. Belki kendimizi iyi hissetmek için hafif bir makyaj, sağlıklı ve sıkı bir kahvaltı da yapıldı işte şimdi tamamen ayıldık.

  • Gün İçinde;


-Mutlaka temiz hava alın, günün küçük bir kısmını balkonda ya da imkanınız varsa evinizin bahçesinde geçirmeyi ihmal etmeyin. Temiz havayı biraz sporla da taçlandırabilirsiniz. 
-Günlük bir spor rutininiz varsa ihmal etmeden her gün devam edin, spor yapmayı sevmiyorsanız bir kaç esneme hareketi de fiziksel ve mental olarak sizi dinç kılacaktır. Hareket etmek vücudunuzu canlandırdığı gibi gece rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır. 
-Hepimizin olduğu gibi gün içinde yapmak zorunda olduğumuz bir takım işleriniz ve sorumluluklarınız var ise bunu sabah saatlerinde yapabilirsiniz. Zihinsel olarak en verimli olduğumuz saatler ve günün geri kalanında aklınıza takılacak zorunlu bir iş kalmayacağı için mutlu bir gün geçirebilirsiniz. Çalışmak için ferah ve güzel bir ortam yaratmakta motivasyonunuzu arttırır. 
-Günün büyük kısmını zevk aldığınız aktivitelerle doldurun, sizi huzurlu hissettirecek aktiviteler. Kendin Yap fikirleri üzerinde yoğunlaşın mesela yararlı olma hissi de huzur verecektir size. Hobilerinize biraz daha zaman ayırın. İzlemek istediğiniz dizileri izleyin, okumak istediğiniz kitapları okuyun ya da sadece biraz uzanıp düşünün, zihninizde biriken bütün düşünceleri uzun uzun düşünün ve bütün düğümleri çözün. 
Ne olursa olsun günün sonunda yorulmadan gülümseyebildiğiniz şeylere yönelin.

  • Rahat Bir Gece İçin; 

-Bu süreç ister istemez hepimiz için stresli geçiyor. Bundan en çok etkilen şeyse uykumuz oluyor. Zaten düzensiz bir uyku sisteminiz varsa akşam saatlerinde çay ve kahveden uzak durun. Bunun yerine süt, yoğurtlu içecekler ya da papatya, melisa, rezene gibi çayları tercih edebilirsin. 
-Uyumadan önce yatak odanızı 15-20 dakika havalandırın. Temiz hava uyku kalitenizi artıracaktır. 
-Yatağa girmeden önce ertesi gün için bir yapılacaklar listesi oluşturup duvarınıza asabilirsiniz. Uyanmak için amaçlar belirlemek daha planlı bir gün geçirmenizi sağlar.
-Bir bardak suyla başladığımız günü bir bardak su içerek kapatalım. Gün içinde de bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için mutlaka bol su tüketin. 
 
Hepimiz için bu sürecin en sağlıklı ve en huzurlu şekilde geçmesi dileği ile...

ÖNERİLER