× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

GÜNEŞ LEKELERİYLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN EVDE HAZIRLANABİLECEK DOĞAL KÜRLER

Özellikle yaz boyunca daha fazla maruz kaldığınız güneşin cildinizde yarattığı tahribata dikkat edin! İşte güneş lekeleriyle başa çıkmak için evde hazırlayabileceğiniz doğal kürlerin listesi!

by Filiz Odak Uzun 13/10/2019
Güneşin ciltte meydana getirdiği en büyük sorunlardan biri kahverengi lekeler. Bu lekelerden korunmanın da en kolay yollarından biri doğal yöntemlerden faydalanmak oluyor. Vücudunuzdaki benlerin de güneşle dost olmadığını bilmelisiniz. Özellikle yaz boyunca daha fazla maruz kaldığınız güneşin cildinizde yarattığı tahribata dikkat edin! İşte güneş lekeleriyle başa çıkmak için evde hazırlayabileceğiniz doğal kürlerin listesi!


Yaz aylarında eğer dikkat edilmezse güneş cildinize ciddi anlamda zarar veriyor. İlk olarak Ultraviyole A, güneşin en uzun ışın boyu ve ne yazık ki cildinizin en derin tabakasına kadar işliyor. Böylelikle serbest radikaller cildinizde etkinleşerek hem güneş lekelerinin oluşmasına hem de cildinizin erken yaşlanmasına neden oluyor. Ultraviyole B güneşin cildin en üst tabakasına işleyen ışını. Bu ışın güneş yanıklarına ve alerjik reaksiyonlara yol açıyor. Hatta iyi korunmazsanız deri kanserine de neden olabiliyor. Ultraviyole C ise diğer ışınlar kadar etkili olmasa da cilt kuruluğunun ilk sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu ışınların her birine çok dikkat etmekte fayda var. IR ışın yani kızıl ötesi ışınları ise ciltteki kalojeni yok ediyor ve bağışıklık sistemine de zarar veriyor. Peki bu ışınları doğal bir kalkanla geri püskürtemez misiniz? Elbette püskürtebilirsiniz. Doğal kürleri bilmeniz yeterli!


Güneş Lekesine Yumurta Kabuğu Kalkanı

Medikal uygulamaların yanı sıra herkesin mutfağında bulunan malzemelerle yapılabilecek doğal maskelerle cildinizi olumsuz etkenlerden koruyabilirsiniz. İlk olarak yumurta kabuğunun sihirli bir etkisi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bir tatlı kaşığı karbonat, bir kaşık vazelin, bir yumurta kabuğu (toz haline getirilecek), orta boy patatesin yarısının suyu... Bütün bu malzemeleri bir cam kasede karıştırın, maske gibi yüze sürün ve 25 dakika bekletin, sonrasında ovarak çıkarın. Ardından yüzünüze nemlendiricili bir güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Patates Rendesi İle Cilt Bakımı

Doğada her şeyin çaresi var. Yemekleri güzelleştiren ve hem besleyici hem de ekonomik ürünlerden biri olan patates aynı zamanda cildinizi de güzelleştiren doğal bir mucize! Patates ile hazırlayacağınız doğal kürün tarifi ise şöyle: Bir patatesi rendeleyin. İçine bir kaşık bal, bir kaşık yoğurt karıştırın. Hazırladığınız bu kürü yüzünüze sürün ve 15 bekletin. Ardından yine güneş koruyucunuzu sürmeyi unutmayın.

Soda Limon Karışımı ile Cilde Doğal Etki

Cildinizde oluşan güneş lekelerine karşı yapımı kolay bir kür daha var: Üç kaşık sodayla bir yumurtanın kabuğunu toz haline getirerek karıştırın. Bu karışıma bir kaşık karbonat, yarım kaşık limonu ilave edin ve güneş lekelerinize sürün. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ovalayarak temizleyin.

Güneş Lekeleriyle Baş Etmenin Püf Noktaları

Yalnızca evde hazırladığınız doğal maskeler güneş lekeleriyle baş etmeniz için tek başına yeterli olmayabiliyor. Bunun yanı sıra hem yaz boyunca hem de daha sonra bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı önemli püf noktaları da var. Güneş lekeleriyle baş etmenin püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz:

• 11:00 ve 16:00 saatleri arasında direkt güneş ışığından kesinlikle kaçınmalısınız. Özellikle de yaz aylarında bu saatlerde güneş altında olmamanız gerektiğinin altını çizmekte fayda var. 
• Her durumda, koruma faktörü en az 20 olan güneş kremi kullanın. 
• Deri kanseri, güneşe bağlı yaşlanma gibi unsurlar, uzun vadede birikerek açığa çıkıyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren güneşten korunmak büyük önem taşıyor. 
• Şapkasız ve gözlüksüz asla güneşli ortamlarda bulunmayın. 
• Bulutlu havalara aldanmayın. Böyle havalarda da güneş etkisini göstermeye devam ediyor. Güneşten yayılan radyasyondan korunmak istiyorsanız hava bulutlu dahi olsa tedbiri elden bırakmamalısınız. 
• Beyaz tenlilerin, güneşe duyarlılığı daha fazla olduğunu buradan hatırlatalım.
ÖNERİLER